fbpx

Загальна сума прямих задокументованих збитків становить $95.5 млрд, мінімальні потреби у відновленні зруйнованих активів — $165.1 млрд

13 July 2022

Обсяг прямих збитків економіки України від пошкодження та руйнування житлових і нежитлових будівель та інфраструктури (у грошовому еквіваленті) складає щонайменше $95.5 млрд або понад 2.6 трлн гривень. 

У порівнянні з попередньою оцінкою від 8 червня 2022 року, загальна сума задокументованих збитків знизилася на $8.4 млрд. Ключовим фактором такого зниження стало надходження оновленої інформації та мікроданих від державних органів, що дозволило уточнити обрахунки щодо кількості та середньої вартості пошкоджень. Найбільша зміна відбулася в оцінці втрат житлового фонду, зокрема, через точніші розрахунки середньої площі пошкодженої нерухомості, а також щодо доріг завдяки уточненню середньої вартості за кілометр та кількості пошкоджених доріг у вже звільнених регіонах. Водночас відбулося збільшення оцінки щодо кількості кілометражу пошкоджених доріг в областях, де зараз відбуваються активні бойові дії (детальніше дивіться пояснення змін до інфографіки нижче)

Дана оцінка є результатом спільної роботи KSE Institute, урядових органів за лідерства Мінреінтеграції та Мінрегіонрозвитку у співпраці з іншими міністерства в рамках діяльності Національної ради з відновлення України від наслідків війни. Результати цієї оцінки були представлені під час Міжнародної конференції з питань відновлення України (URC 2022) у Лугано і є частиною звіту про Національний план з відновлення. 

У загальному обсязі прямих втрат найбільшу частку складають житлові будинки — 38% або $36,6 млрд. Внаслідок бойових дій вже зруйновано та пошкоджено майже 121 тисяча житлових будинків, в яких проживали близько мільйона родин. На другому місці за обсягом прямих збитків від пошкоджень та руйнувань інфраструктура — $31.3 млрд, з яких $25.4 млрд — збитки від руйнувань та пошкоджень майже 24 тис км українських доріг. 

Ракетні атаки завдають великої шкоди промисловості, інфраструктурі та іншим активам. Прямі збитки, завдані підприємствам, складають щонайменше $8 млрд і швидко зростають. Це збитки малого бізнесу, а також великих і середніх підприємств державної та приватної власності на підставі отриманих мікроданих. Ще $4.3 млрд — збитки завдані агросектору та агропідприємствам. 

Загалом з початку війни Росії проти України пошкоджено, зруйновано або захоплено щонайменше 388 підприємств, 18 цивільних аеропортів, 779 медзакладів, 105.2 тис легкових авто, 1371 освітніх закладів, 690 дитсадків, 563 культурних та релігійних споруд, 23 торгові центри, 28 нафтобаз. Водночас, за даними Міністерства інфраструктури України, станом на 5 липня вже відновлено 43 мости та очищено 941 км доріг державного значення.

Також вперше представлена попередня оцінка непрямих втрат економіки та потреби у відновленні. Так, попередньо непрямі втрати у розрізі галузей оцінюються у $126 млрд або в 3,7 трлн гривень. Адже часткова або повна зупинка діяльності підприємств, інфраструктурних обʼєктів та установ призводять до повної чи часткової зупинки діяльності багатьох підприємств, втрати доходів, зростання видатків, пов’язаних із війною (на релокацію, допомогу співробітникам тощо). 

За оцінками команди KSE Institute, загальна сума потреб у відновленні зруйнованих активів становить $165.1 млрд або 4,8 трлн гривень. Ця оцінка враховує лише відбудову зруйнованих обʼєктів з урахуванням модернізації, додаткову потребу в ліквідності для відновлення діяльності підприємств, але не враховує запровадження нових стандартів у будівництві доріг, громадських об‘єктів, та потреб у модернізації, не пов’язаних напряму із наслідками війни в Україні. 

Також дані оцінки не враховують прямих збитків і потреб у відновленні екології, зокрема, лісового фонду, та потреб на розмінування всіх земельних, водних об’єктів, будівель (крім попередньої оцінки витрат на розмінування в аграрному секторі та прибережних туристичних зонах). За попередніми оцінками Світового Банку, вартість розмінування у всіх сферах може становити за наслідками війни в Україні додатково близько $70 млрд.

Загальна потреба у фінансуванні відновлення України, за оцінками уряду, представленими у Лугано, складає орієнтовно $750 млрд. Ця сума включає не лише вартість відбудови зруйнованих обʼєктів, а й потреби у фіскальній підтримці, модернізації й посиленні спроможності ключових секторів економіки, а також допомогу у відновленні роботи бізнесів та підприємств.

З детальною методологією обрахунків можна ознайомитися за посиланням.

*Зазначені види збитків у вказаних секторах не є вичерпними. 

Представлені дані є частиною звіту про Національний план з відновлення станом на 13.06.2022.

15 липня 2022 року відбудеться детальне обговорення звіту щодо оцінки збитків, втрат та потреб у відновленні за ключовими секторами економіки та основних підходів до обрахунків. Деталі – за посиланням.

Нагадаємо, в межах проєкту спільно з командою KSE Institute працюють волонтери з Центру економічної стратегії, Dragon Capital, Антикорупційного штабу, Інституту аналітики та адвокації, Трансперенсі Інтернешнл Україна, Прозорро.Продажі, Prozorro, Української ради торговельних центрів, CoST Ukraine, Вкурсі Агро, TVIS Ukraine, Асоціація рітейлерів України, Culver Aviation, Центру розвитку інновацій. 

Підготовка цих обрахунків стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в межах Програми «Конкурентоспроможна економіка України». Думки авторів не обовʼязково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку або уряду Сполучених Штатів Америки. 

*Зазначені види збитків у вказаних секторах не є вичерпними. 

Представлені дані є частиною звіту про Національний план з відновлення станом на 13.06.2022.