fbpx

Україна перетнула граничні показники та опинилися на порозі виходу із «зеленого» рівня епідемічної небезпеки

2 вересня 2021

Коефіцієнт виявлення випадків інфікування перетнув граничнично допустимі для «зеленої» зони 4%. Добові госпіталізації відновили зростання та пришвидшилися на 15% за тиждень. «Регіоном-антилідером» за рівнем захворюваності залишається Чернівецька область.

 

Цього тижня Європа продовжила утримувати максимальні значення нової хвилі. На найвищому рівні поточної хвилі поступово стабілізується Північна Америка. В Україні ж захворюваність прискорює зростання. Кількість випадків захворюваності на COVID-19 за тиждень знову зросла на чверть. І наразі вже два дні поспіль не виконувалась умова «зеленого» рівня епідемічної небезпеки – коефіцієнт виявлення випадків інфікування перевищив граничні 4%. У разі невиконання такої умови протягом ще одного дня, національна комісія з питань ТЕБ та НС може прийняти рішення про вихід України із «зеленої» зони». Це означає, що регіони будуть розподілені за рівнем епідемічної небезпеки, відповідно до яких будуть посилені обмеження.

Добові госпіталізації відновили зростання – пришвидшення склало +15% за тиждень

На противагу ситуації минулого тижня, коли в країні фіксувався невеликий спад як наслідок впливу вихідних святкових днів, цього тижня добові госпіталізації очікувано відновили зростання – відсоток зростання на поточному тижні склав +15%. В той же час, саме пришвидшення сповільнюється (із 17-19% на рівні країни минулими тижнями до 15%). Як зазначає керівник Центру економіки охорони здоров’я Київської школи економіки Юрій Ганиченко, якщо уповільнення зростання продовжиться, країна перейде до рівня плато, значно нижчого за рівень початку 2021 року.

Поточна ситуація все ще залишається контрольованою, однак навантаження на медичну систему продовжує зростати – кожне п’яте «ковідне» реанімаційне ліжко зайняте пацієнтами, на 14% зайняті ліжка «з киснем».

Добова смертність в Україні також перейшла до зростання і середньому становить 38 померлих на добу (зростання відбулося майже на половину у порівнянні з минулим тижнем).

Чернівецька область продовжує бути «регіоном-антилідером» з найбільш критичною ситуацією із захворюваністю на COVID-19. Коефіцієнт виявлення випадків там фактично досягнув рівня у 9% – в середньому у регіоні фіксують 130 випадків захворювання на 100 тисяч населення при рекомендованих ВООЗ 75 випадках. Рівень госпіталізацій в регіоні сягнув 29,1%.

Кожен із решти 24 регіонів перебуває у зоні підвищеного ризику спалаху. І вже в 11 українських областях (Київська, Донецька, Житомирська, Івано-Франківська, Сумська, Тернопільська, Луганська, Харківська, Хмельницька, Чернівецька і Чернігівська області) коефіцієнт виявлення випадків переважає рекомендовані ВООЗ 5%, які означають, що захворюваність перебуває під контролем. Минулого тижня таких регіонів було шість.

«Ситуація із захворюваністю в Україні все ще залишається контрольованою, проте захворюваність набирає оберти. Ще нещодавно ми говорили про спад тижневої госпіталізації до рівня у +5%, зараз ми спостерігаємо поновлення збільшення темпів госпіталізації до +15% на тиждень. За таких темпів очікування КШЕ про запровадження посилених карантинних обмежень у першій половині вересня 2021 мають підвищену імовірність», – наголошує Юрій Ганиченко.

Україна поновила «досвяткові» темпи вакцинації

За розрахунками Центру економіки охорони здоров’я KSE, для вакцинації 70% дорослого населення до кінця 2021 року, щоденно в країні потрібно робити щонайменше 280 тисяч щеплень. Темпи вакцинації в Україні все ще залишаються більш ніж удвічі нижчими за необхідний рівень для виконання нацплану з вакцинації. Водночас, цього тижня вдалося встановити новий рекорд середньодобової кількості щеплень у 134 тисяч доз, а зростання темпів вакцинації за тиждень становило +57%.

За поточних темпів вже наявної в Україні вакцини вистачить принаймні до середини листопада 2021 року. Наразі використано вже близько 47% з наявних в країні вакцин. Найменшу частку серед використаних охоплює вакцина виробництва компанії Moderna, що пов’язано з її пізнішою появою в Україні. Фактично однаковим залишається розподіл в країні за кількістю використаних вакцин AstraZeneca, Sinovac та Pfizer.

Захворюваність в Україні віддаляється від «чорного» сценарію KSE

Як і минулого тижня, в країні продовжує реалізовуватися «жовтий» і «зелений» сценарії KSE. Водночас, Україна продовжує віддалятись від найбільш песимістичного «чорного» сценарію розгортання захворювання.

Поруч з тим, Київська школа економіки сформували перелік рекомендацій в умовах погіршення ситуації із захворюваністю в Україні:

  •       Населенню. Для зменшення ризиків симптоматичного зараження та тяжкого перебігу захворюваності, вакцинуватися від COVID-19 вже зараз, не чекаючи активного спалаху.
  •       Державі. Для утримання контролю над поширенням захворюваності в Україні, тримати коефіцієнт виявлення випадків у кожному з регіонів на рівні до 3%. Для цього збільшити рівень тестувань на 50%.
  •       Бізнесу. Готуватися до посилення карантинних обмежень вже зараз. Кожен із регіонів України – у зоні підвищеного ризику встановлення жовтого та помаранчевого рівнів епідемічної небезпеки.

 Презентація «Аналіз поточної ситуації та моделювання сценаріїв поширення захворювання COVID-19» від 31.08.2021.