У KSE відбулася презентація оновленого Макроекономічного прогнозу на 2021-2023 роки

5 серпня 2021

4 серпня Центр макроекономічного моделювання Київської школи економіки презентував Макроекономічний прогноз на 2021-2023 роки. У дослідженні представлено оновлений аналіз розвитку української економіки у першому півріччі 2021 року та прогноз на 2021-2023 роки.

На початку презентації керівник Центру Юрій Шоломицький зазначив, що за оновленими оцінками, завершення пандемії відкладається до кінця 2022 року. Це, у свою чергу, змінило очікуваний профіль розвитку економіки порівняно з попереднім прогнозом. 

“У березні ми очікували, що цього року буде сильне відновлення і в квітні прогнозували зростання економіки на рівні 4,7%. Але зараз ми бачимо ситуацію з вакцинацією і розвитком коронавірусу. Досить багато країн переносить частину свого економічного відновлення на 2022 рік. Тож наразі ми прогнозуємо зростання ВВП у 2021 році на рівні 3,6% і 4,4% у 2022, що є нашим баченням переносу частини відновлення”, – зазначає Юрій Шоломицький.

За його словами, наразі, попри зусилля Уряду з покращення інфраструктури і залучення іноземних інвесторів, інтерес до країни залишається низьким. Вся інфраструктура передбачає надмірну роль держави. Крім того, на притік інвестицій впливає ситуація з окупованими територіями.

Зараз в Україні спостерігається сплеск інфляції – за прогнозом KSE на кінець року вона становитиме 8,7%. 

“Вже в 2022 інфляція зменшиться до рівня 5% за рахунок зниження світових цін після їх піку в цьому році, а також завдяки зваженій монетарній політиці, що дозволить уникати більшої девальвації гривні. Остання буде знецінюватись помірно і ми очікуємо досягнення рівня у 30 грн за долар тільки до кінця 2023 року”, – розповів дослідник.

Основний внесок (більше 5 в.п.) у річну інфляцію створений п’ятьма товарами, серед них – природний газ, електроенергія, соняшникова олія, цукор та яйця.

Щодо розвитку обмінного курсу, то згідно з “базовим” сценарієм макроекономічного прогнозу, вкінці 2021 року курс гривні до долара становитиме 28,2 грн. за дол. США, після чого щорічно знецінюватиметься темпами не вищими за 3%. Наприкінці 2023 року курс гривні збільшиться до 30 грн за дол. США.

Дані прогнозу щодо ринку праці свідчать, що рівень безробіття за підсумками першого кварталу 2021 року виявився вищим (10,7%) за показник 2020 року за суворих карантинних обмежень (9,5%), або ж на 126 тис. осіб. Найбільше кількість безробітних зросла в категорії осіб з вагомим досвідом, що становить майже 86% усієї кількості нових безробітних.

Ознайомитись із макроекономічним прогнозом Центру макроекономічного моделювання можна за посиланням.