fbpx

44-й випуск регулярного дайджесту про вплив виходу іноземних компаній на економіку РФ

1 травня 2023

Ми продовжуватимемо надавати оновлену інформацію двічі на місяць.

Підготовлено командою KSE Institute та членами Ради Директорів KSE за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”; 17.04-01.05.2023

На початку російського вторгнення в Україну KSE Institute запустив аналітичний проект, який отримав назву “Самосанкції” (або SelfSanctions), спрямований на збір даних про іноземні компанії, які працюють на російському ринку та обмежують або припиняють свою діяльність. Для підготовки бази даних ми використали ідеї та переліки компаній МЗС, Мінекономрозвитку та Мінцифри. База даних містить багато різноманітної інформації, ми збираємо щоденну статистику щодо зміни статусу іноземних компаній, що працюють/працювали на російському ринку та обмежують чи припиняють свою діяльність. Також ми створили Telegram-бот https://t.me/exit_ru_bot для відстеження/моніторингу новин про пріоритетні іноземні компанії (охоплення 1, 2, 3 або 7 днів моніторингу) і проводимо регулярний аналіз зміни курсів акцій і капіталізації материнських груп компаній, які мають або мали бізнес в Росії.

База KSE частково базується на даних з бази Yale’s School of Management, дослідженні Університету Сент-Галлена, сайтів epravda.com.ua, squeezingputin.com, https://bloody.energy/, leave-russia.org та інших відкритих джерелах. Дані верифікуються KSE і компаніям призначається додатковий статус KSE. Дані щодо акцій взяті з Google і Yahoo Finance. Водночас база KSE є найбільш повною та вичерпною і містить набагато більше інформації, ніж більшість інших схожих за тематикою баз даних, оскільки вона також містить дані про кількість персоналу, доходи, капітал та інші фінансові показники, збирає останні оновлення та зміни у статусах, посилання на використані джерела, щоденні оновлення з telegram-бота тощо.

KSE Institute та проєкт Leave Russia входять до коаліції B4Ukraine з середини 2022 року.

KSE Institute радий повідомити, що завершено процес об’єднання з проектом leave-russia.org, розробленим командою волонтерів.

Крім того, ми домовилися про партнерство з командою Push To Leave. “Push To Leave” — застосунок, який дозволяє перевірити, які бренди чи компанії продовжують працювати в Росії просто відсканувавши їх штрих-коди.

Завантажуйте застосунок та накладайте власні санкції: Apple App Store | Google Play.

ЗНІМОК З БАЗИ ДАНИХ KSE на 01.05.2023

Кількість компаній, які продовжують діяльність у Росії (Статус KSE «залишаються»¹) – 1 240 (-2 за 2 тижні)

Кількість компаній, які скоротили поточні операції та призупинили нові інвестиції (статус KSE «вичікують») – 509 (+1 за 2 тижні)

Кількість компаній, які згорнули російські операції (статус KSE «виходять») – 1 203 (-9 за 2 тижні)

Кількість компаній, які завершили вихід з РФ (статус KSE “вийшли”) – 233 (+20 за 2 тижні +22 за місяць)

Станом на 1 травня ми ідентифікували близько 3 185 компаній, організацій і їх брендів з 87 країн та 57 галузей і їхню позицію щодо роботи на ринку РФ, близько 40% з них публічні. Для ~1 400 публічних груп компаній ми також ідентифікували (за можливості) їхній операційний бізнес в РФ (наявність контрольної частки в юридичній особі та отриману виручку) та оновили дані за 2021 рік, що дало змогу підрахувати вартість інвестованого в країні капіталу (близько $175,0 млрд), локальну виручку (на загальну суму $304,0 млрд), локальні активи (на загальну суму $288,5 млрд), а також персонал (близько 1,434 млн осіб) і сплачені податки (близько $25,0 млрд). 1 712 іноземних компаній вже частково скоротили, призупинили або припинили свою діяльність в Росії. Також, ми додали інформацію про 233 компанії, які завершили продаж свого бізнесу в Росії на базі зібраної з офіційних реєстрів інформації.

Як видно з таблиць нижче, станом на 1 травня, 233 компанії, які вже повністю вийшли з РФ, мали щонайменше 395,4 тис чол персоналу, $55,4 млрд річного доходу, $40,1 млрд капіталу та $49,2 млрд активів; компанії, які оголосили про повний вихід з Росії, мали 269,3 тис чол персоналу, $49,8 млрд річного доходу, $19,6 млрд капіталу та $20,7 млрд активів; компанії, які призупинили свою діяльність на російському ринку, мали 154,4 тис чол персоналу, річний дохід у розмірі $43,6 млрд, $17,4 млрд капіталу і $32,2 млрд активів.

Якщо з початку російського вторгнення в Україну відсоток компаній, які згортають операції в РФ, різко зростав до середини квітня 2022 р, то протягом останніх 8 місяців співвідношення тих, хто йде чи залишається, практично не змінюється, хоча ми все ще бачимо періодичне зростання частки тих компаній, які залишаються на ринку РФ (за рахунок додавання нових компаній в базу). Тим не менше, якщо оперувати загальними цифрами в базі даних KSE, близько 37,8% компаній вже заявили про вихід з ринку РФ або призупинили свою діяльність, але 38,9% все ще залишаються присутніми в країні, 16,0% вичікують і лише 7,3% здійснили повний вихід³.

У той же час, з т.з. на економіку Росії, вплив лише 233 компаній, які повністю вийшли з країни, складно не дооцінити, оскільки в них працювало 27,6% персоналу, занятого в іноземних компаніях, а компаніям належало близько 17,0% активів, 22,9% капіталу інвестованого іноземними компаніями в країну, і в 2021 році вони генерували виручки на 55,4 млрд дол або 18,2% від всієї виручки і сплатили 3,7 млрд дол податків або 14,7% від загальної суми податків, сплачених компаніями, які спостерігалися. Дані по 1 400 ТОП компаній представлені в таблиці вище.

Як видно на діаграмах вище, приблизно однаковий % виходу отримано на основі кількості компаній (16%) і частки вилученого в результаті їх виходу доходу (18%). У той же час зовсім інша картина для тих, хто ще залишається – 45% компаній представляють 24% доходу, а 16% компаній, що вичікують, представляють 27% доходу, отриманого в Росії. Висновок може полягати в тому, що менші компанії з нижчими доходами вважають за краще залишатися, а ті, які мають більший дохід, більш охочі вичікувати, обмежуючи свої інвестиції як виправдання (водночас вони продовжують заробляти та реінвестувати свій прибуток в Росії).

Більше інфографіки і аналітики у спеціальному розділі нашого сайту за посиланням https://leave-russia.org/uk/bi-analytics

ФОКУС ТИЖНЯ: На вихід з РФ. Підсумки квітня 2023 року

В цьому дайджесті ми підіб’ємо підсумки за квітень 2023 року та надамо статистику повного виходу з початку війни.

Особливу увагу в нашому проєкті ми приділяємо компаніям, які мають в Росії власні юридичні особи, сплачують податки, винаймають персонал, тощо. 

Нагадуємо, що ми присвоюємо статус «вийшли» виключно за результатами змін у складі власників компанії в Російській Федерації, відображених в офіційному реєстрі, або коли про закриття угоди було повідомлено в іншій офіційній формі (наприклад, у прес-релізах або під час розкриття інформації на фондовій біржі публічними компаніями).

У базі даних KSE зареєстровано близько 1,4 тисячі компаній, дані про виручку яких перевищують 300 мільярдів доларів. І щонайменше 233 (понад 16%) з них уже продані місцевими компаніями або ліквідовані та пішли з російського ринку. У квітні 2023 року KSE Institute ідентифікував +22 нових виходи, загальна кількість виходів, спостережених з початку вторгнення Росії, досягла 233.

На діаграмі нижче показано частку тих що «вийли» та інших статусів на основі розподілу доходу. Варто зазначити, що коли ми аналізуємо статус «вийшли», варто також звертати увагу на підстатуси («призупинення діяльності» може розглядатися лише як тимчасова пауза в роботі, тоді як ті, що «залишають ринок» — це явна ознака наміру компанії повністю вийти з Росії).

% тих, хто вийшов, становить 18% на основі розподілу доходу, тих, що виходять, становить 31% від загального доходу (з часткою 47% підстатусів таких, що призупинили діяльність та 53% тих, що залишають ринок), % компаній, що залишаються, становить 24% доходу та 27% компаній, які вичікують на базі виручки, отриманої в Росії в 2021 році.

Так, станом на кінець квітня 2023 року компанії з 35 країн і 36 галузей вже вийшли, показавши справжню реакцію на війну, розпочату Росією, і не спровоковану нею агресію проти України. Найбільше компаній мали штаб-квартири в США, Фінляндії, Німеччині і Великобританії та працювали в індустріях “Автомобілебудування”, “Енергетика, нафта та газ”, “Їжа та напої”, “Споживчі товари та одяг” та “Електроніка”.

Ось список «виходів», яких ми нещодавно змогли ідентифікувати: AFRY, ALD Automotive, Ansell, CNH Industrial, Daimler (також представлені в країні Mercedes-Benz та Mercedes-Benz Mobility), Electronic Arts, Emerson Electric, European Property Holdings (EPH), HASSLACHER Holding, Henkel, KFC (з батьківською компанією Yum! Brands), Kone (ідентифіковано з запізненням, вийшли у 2022 році), Metso Outotec, Orica, SATO Corporation, TE Connectivity, TechnipFMC, Telko, Viessmann.

Також ми поки не поспішаємо присвоювати статус «вийшли» десяткам компаній, які стоять буквально на межі виходу, хоча поки не завершили цей процес остаточно.

Ось лише деякі з них: Aspo (Дочірня компанія Aspo – компанія Telko вже завершила продаж своїх російських операцій), CMA CGM (Французька судноплавна група CMA CGM завершила свій вихід з російського ринку, відмовившись від часток у терміналах шляхом обміну активами, повідомила компанія. Одна з найбільших у світі транспортних компаній CMA CGM продала свій актив у Росії за €1, але жодних змін до реєстру поки не внесено), Continental (Continental AG планує закрити російський бізнес, заявив генеральний директор компанії Микола Сетцер. У лютому 2023 року Continental підписала угоду про продаж Росії), Eli Lilly (Американська фармацевтична компанія Eli Lilly вирішила покинути Росію і перевести свій бізнес до свого партнера в Центральній і Східній Європі — зареєстрованого в Швейцарії дистриб’ютора Swixx Biopharma. Компанія передасть бізнес у країні Swixx BioPharma. Через неї Eli Lilly продовжить постачати наркотики до Росії.), Foraco (Foraco International анонсувала про свій вихід з Росії), Heineken (Heineken знайшов покупця для російської філії), IBM (Російська дочірня компанія IBM завершила всю свою комерційну діяльність наприкінці 2022 року), Inditex (Власник Zara Inditex отримав дозвіл на продаж бізнесу в Росії), Latvijas Gaze (Latvijas Gaze оголосила пізно ввечері 14 квітня, що знайшла покупця на 100% акцій компанії в Gaso. Цим покупцем є естонська компанія Eesti Gaas), Raven Property Group Limited (Частковий вихід зроблено, 2 з 4 місцевих юридичних осіб змінили власника), Softline International (Softline пішов закритою лінією: Російська частина групи продана ЗПІФ УК «Тетіс Кепітал»), Takeda (Takeda розглядає можливість продажу російського заводу), UPM (UPM продала активи в Росії АТ “Астранаут Рус Холдинг ОЮ” – структурі, що входить до холдингу), Windar Renovables (Іспанська компанія Windar Renovables розглядає можливість продажу своєї 51% частки в своєму російському спільному підприємстві партнеру та виробнику сталі «Северсталь»).

Видання РБК отримало повідомлення від джерела в уряді, і навели деякі подробиці, по сумі, яку держбюджет зібрав з іноземного бізнесу «безоплатно». ₽20 млрд – саме стільки «комісії», яку російська влада змусила заплатити іноземні компанії за вихід з Росії. Кошти перераховувалися з грудня 2022 року по 17 квітня 2023 року, свідчать дані «Електронного бюджету». Перерахування було здійснено за статтею «Безоплатні надходження».

Згідно з вимогами уряду, іноземні компанії мають сплатити до бюджету не менше 10% від суми угоди із продажу бізнесу в Росії. При цьому активи мають бути продані з дисконтом не менше 50% вартості, яка буде визначена в ході незалежної оцінки.

У березні 2023 року влада скоригувала вимоги: тепер компанії повинні направити до бюджету не менше 5% від ринкової вартості бізнесу, якщо дисконт при продажі становить менше 90%, і не менше 10% від ринкової вартості, якщо дисконт перевищує 90%.

Зібрані із іноземних компаній кошти президент РФ Володимир Путін доручав направити на розвиток туристичної інфраструктури в Росії.

Правова природа «добровільних внесків» незрозуміла, каже старший партнер юридичної фірми Intellect Роман Речкін. За його словами, кошти перераховуються добровільно, але водночас у рамках якогось зобов’язання. Якщо це пожертвування, то компанія може врахувати внески у витратах та зменшити податок на прибуток. Якщо ж це обов’язковий платіж за надання «держпослуги», тобто видачу дозволу на правочин, то він, згідно з Податковим кодексом, стає «збором». Але Податковий кодекс забороняє встановлювати податки та збори, які їм не передбачені, пояснює юрист.

Також до кінця не зрозуміло, хто має сплачувати цей збір — іноземний продавець чи російський покупець, — каже виконавчий директор юридичної фірми «Двітекс» Жанна Супряга. За її словами, сторони правочину можуть передбачити у договорі, що це зобов’язання виконує покупець. Збір платить заявник, яким може бути як продавець, так і покупець, підтвердив виданню РБК партнер московської колегії адвокатів «Миколаїв і партнери» Юрій Ніколаєв. 

Наступний огляд угод за травень 2023 року чекайте через місяць.

Що нового відбулось минулого тижня – ключові новини з щоденного моніторингу KSE

(оновлення двічі на місяць)

29.04.2023

*Chennai Petroleum Corp Ltd (Індія, Енергетика, нафта і газ) Статус за KSE – залишаються

Індійська Chennai Petro планує збільшити споживання російської нафти в 2023/24

https://www.reuters.com/markets/commodities/indias-chennai-petro-aims-lift-russian-oil-intake-202324-2023-04-28/ 

*Oriflame Cosmetics (Швейцарія, Споживчі товари та одяг) Статус за KSE – виходять

Оріфлейм продає російський виробничий підрозділ

https://www.directsellingnews.com/oriflame-sells-russian-manufacturing-unit/ 

*International Judo Federation (Угорщина, Спорт) Статус за KSE – залишаються

Виконавчий комітет IJF вирішив дозволити спортсменам з Росії та Білорусі брати участь у змаганнях IJF як індивідуальних нейтральних спортсменів.

https://www.ijf.org/news/show/resolution-regarding-the-participation-of-russian-and-belarusian-athletes-in-ijf-events 

*Robert Bosch (Німеччина, Електроніка) Статус за KSE – вичікують

Німецька Bosch продає частину російських активів холдингу S8 Capital

https://www.reuters.com/markets/europe/germanys-bosch-sells-some-russian-assets-holding-company-s8-capital-2023-04-28/ 

https://www.marketscreener.com/news/latest/Germany-s-Bosch-sells-some-Russian-assets-to-holding-company-S8-Capital–43681786/

28.04.2023

*Mondelez (США, Їжа та напої) Статус за KSE – залишаються

За перший квартал 2022 року Україна згенерувала 0,3% і Росія згенерувала 2,4% консолідованого чистого доходу, а протягом першого кварталу 2023 року Україна згенерувала 0,4%, а Росія – 2,8%

консолідований чистий дохід.

https://ir.mondelezinternational.com/static-files/bab233b3-2b13-4680-bda7-add99c014c62 

*APS Energia (Польща, Енергетика, нафта і газ) Статус за KSE – виходять

Офіційна заява Річний звіт за 2022 рік: На сторінці 35 Представлено  офіційну стратегію компанії щодо роботи на російському ринку, яка чітко свідчить про припинення будь-яких інвестицій на російському ринку.

https://www.bankier.pl/static/att/emitent/2023-04/SZzD-2022-Grupa-APS-Energia-i-SA_202304270526499517.xhtml 

*Continental (Німеччина, Автомобілебудування) Статус за KSE – виходять

Continental вирішив покинути Росію в березні і вже отримав дозвіл з Москви, але попросив американське міністерство торгівлі перевірити угоду перед закриттям, відповідь затримується.

https://www.rbc.ru/business/28/04/2023/644b38a29a794751bb57a0fa 

*International Boxing Association (Швейцарія, Спорт) Статус за KSE – залишаються

USA Boxing, національний орган управління цим видом спорту в країні, припинив своє членство в очолюваній Росією Міжнародній асоціації боксу (IBA)

https://edition.cnn.com/2023/04/28/sport/usa-boxing-iba-withdrawal-spt-intl/index.html 

*Petro Welt Technologies (Австрія, Енергетика, нафта і газ) Статус за KSE – вийшли

Petro Welt Technologies AG: результати групи за 2022 рік – відчуження російських операційних компаній, зосередження на бізнесі в Казахстані

https://uk.finance.yahoo.com/news/petro-welt-technologies-ag-group-203531782.html?guccounter=1 

*Microsoft (США, IT) Статус за KSE – вичікують

Російські представництва міжнародних компаній і юридичних осіб, які не потрапили під санкції, отримують пропозиції від американської Microsoft про продовження ліцензії на її програмне забезпечення.

https://www.kommersant.ru/doc/5955078 

*Tik Tok (Китай, Онлайн сервіси) Статус за KSE – вичікують

Незважаючи на обмеження, прибуток російського TikTok зростав у 10 разів на годину

https://www.rbc.ru/technology_and_media/27/04/2023/6448eecc9a7947655231e6a6 

https://www.kommersant.ru/doc/5954545?tg 

*Wikimedia Foundation Inc. (США, Онлайн сервіси) Статус за KSE – виходять

Фонд Wikimedia оштрафували на 2 мільйони рублів за невидалення забороненої інформації з «Вікіпедії».

https://www.interfax.ru/russia/898000 

*Pernod Ricard (Франція, Алкоголь і тютюн) Статус за KSE – вичікують

Оновлення по Росії

https://www.pernod-ricard.com/en/media/update-russia 

https://m.independent.ie/business/irish/jameson-owner-pernod-ricard-to-halt-exports-to-russia-after-backlash/a444948962.html 

27.04.2023

*CNH Industrial (Велика Британія, Автомобілебудування) Статус за KSE – вийшли

CNH Industrial продає російські інтереси

*John Deere (США, Автомобілебудування) Статус за KSE – вичікують

Deere продав свій російський лізинговий підрозділ московській інвестиційній групі Insight, але це не повністю розірвало зв’язки з країною. Deere спочатку не закривав свій російський завод в Оренбурзі, який виробляє посівну та ґрунтообробну техніку на півдні країни, або свій склад запчастин і завод з виробництва комбайнів і тракторів у Домодєдово під Москвою. Обидві локації все ще входять до всесвітньої мережі компанії.

https://www.reuters.com/markets/deals/cnh-industrial-sells-russia-business-2023-04-19/ 

*Claas (Німеччина, Автомобілебудування) Статус за KSE – залишаються

Компанія CLAAS, що базується в Німеччині, не згортала свою роботу в Росії.

https://northernag.net/cnh-industrial-sells-russian-interests/ 

*Morgan Stanley (США, Фінанси та платежі) Статус за KSE – вичікують

Morgan Stanley Real Estate Fund VII, яким керує американська компанія Morgan Stanley, має намір продати 50% торгово-розважального центру «Галерея». «Галерея» – останній актив Morgan Stanley в сфері нерухомості в Росії.

https://www.vedomosti.ru/realty/articles/2023/04/27/972760-morgan-stanley-prodast-poslednii-rossiiskii-aktiv-v-sfere-nedvizhimosti 

*Aytemiz Akaryakit (Туреччина, Енергетика, нафта і газ) Статус за KSE – виходять

ПАТ “Татнафта” придбала 100% акцій паливної компанії Aytemiz Akaryakit (Туреччина)

https://www.interfax.ru/business/897908 

*Banco Santander SA (Іспанія, Фінанси та платежі) Статус за KSE – виходять

Польська прокуратура арештувала всі кошти з рахунків російського посольства

https://www.tvc.ru/news/show/id/264737 

*State Bank of India (SBI) (ндія, Фінанси та платежі) Статус за KSE – залишаються

SBI шукає дані про нафту, щоб уникнути ризику санкцій

https://www.livemint.com/economy/sbi-seeks-oil-data-to-avoid-sanction-risk-11682531985598.html 

*Hyundai (Південна Корея, Автомобілебудування) Статус за KSE – виходять

Південнокорейська Hyundai Motor Co планує вийти з Росії та продати там свої виробничі підприємства казахстанській компанії

https://www.reuters.com/business/autos-transportation/hyundai-motor-exit-russia-selling-its-plants-media-report-2023-04-26/ 

*JPMorgan (США, Фінанси та платежі) Статус за KSE – вичікують

Сполучені Штати дали JPMorgan дозвіл на обробку платежів за експорт сільськогосподарської продукції через Россельхозбанк, але ця домовленість не замінила повторного підключення банку до системи SWIFT

https://www.reuters.com/markets/commodities/us-allowed-jpmorgan-process-payment-russian-agricultural-exports-russian-source-2023-04-26/ 

*Intesa Sanpaolo (Італія, Фінанси та платежі) Статус за KSE – вичікують

Деталі Intesa зменшили вплив Росії в повідомлення акціонерам

https://www.reuters.com/business/finance/intesa-details-reduced-russia-exposure-message-shareholders-2023-04-26/ 

26.04.2023

*Roodell (Узбекистан, Автомобілебудування) Статус за KSE – залишаються

Російський АвтоВАЗ перенесе виробництво нових автомобілів в Узбекистан

https://ukrrudprom.com/news/Rossiyskiy_AvtoVAZ_pereneset_proizvodstvo_novih_mashin_v_Uzbekistan.html 

*Wintershall Dea AG (Німеччина, Енергетика, нафта і газ) Статус за KSE – виходять

Німецька нафтогазова компанія Wintershall Dea вивчає можливі варіанти виходу з російських активів і виведення персоналу з країни.

https://www.rbc.ru/business/26/04/2023/6448e8239a7947608d63d0e8?utm_source=yxnews&utm_medium=desktop 

*Yum Brands (США, Громадське харчування) Статус за KSE – вийшли

*KFC (США, Громадське харчування) Статус за KSE – вийшли

Через кілька місяців після того, як стало відомо, що американська корпорація Yum! Brands, якій належить мережа ресторанів швидкого харчування KFC, залишає Росію, в країні почали відкриватися нові заклади в тих же приміщеннях.

https://www.unian.ua/russianworld/kfc-v-rosiji-stalo-vidomo-chim-zaminyat-brend-shcho-pishov-12233487.html 

*Fortum (Фінляндія, Енергетика, нафта і газ) Статус за KSE – вичікують

*Uniper SE (Німеччина, Енергетика, нафта і газ) Статус за KSE – виходять

Росимущество отримало в тимчасове управління акції ПАТ “Юніпро” і ПАТ “Фортум”, що належать іноземним акціонерам, згідно з опублікованим у вівторок ввечері указом президента РФ.

https://www.interfax.ru/business/897730 

*NASA (США, Аерокосмічний) Статус за KSE – залишаються

Спільна з Росією робота Міжнародної космічної станції триватиме до 2031 року, – NASA

https://censor.net/ru/news/3414446/sovmestnaya_s_rossieyi_ekspluatatsiya_mejdunarodnoyi_kosmicheskoyi_stantsii_prodlitsya_do_2031_goda 

*Tendam (Іспанія, Споживчі товари та одяг) Статус за KSE – виходять

Іспанська Tendam передала російські магазини білоруській компанії

https://www.reuters.com/business/retail-consumer/spains-tendam-hands-russian-shops-belarusian-company-2023-04-25/ 

*Lloyd’s Register (Великобританія, Промислове обладнання) Статус за KSE – виходять

Lloyd’s очікує розрахунків зі страховиками щодо літаків, які застрягли в Росії

https://finance.yahoo.com/news/lloyds-expects-insurer-settlements-planes-082730152.html 

*Nokian Tyres (Фінляндія, Автомобілебудування) Статус за KSE – вийшли

Nokian Tyres планує повернутися до зростання після виходу з Росії

https://www.reuters.com/business/finlands-nokian-tyres-q1-loss-bigger-than-expected-russia-exit-hurts-2023-04-25/ 

25.04.2023

*Metso Outotec (Фінляндія, Промислове обладнання) Статус за KSE – вийшли

Metso Outotec завершує згортання бізнесу в Росії

https://www.construction-europe.com/news/metso-outotec-ends-wind-down-in-russia/8028498.article 

*Mercedes-Benz (Німеччина, Автомобілебудування) Статус за KSE – виходять

Група компаній «Автодом» оголосила про закриття угоди з придбання російських активів Mercedes-Benz. При цьому раніше повідомлялося, що Mercedes домовився з новим власником активів в Росії про опцію зворотного викупу, яка може бути реалізована, але за умови зняття санкцій.

https://rg.ru/2023/04/25/diler-avtodom-zakryl-sdelku-po-priobreteniiu-rossijskih-aktivov-mercedes.html 

 Mercedes-Benz відключив електронний сервіс Mercedes me ID для російських автовласників

https://habr.com/ru/news/731400/ 

*Robert Bosch (Німеччина, Електроніка) Статус за KSE – вичікують

Bosch ініціював масові позови в російських судах про захист торгових марок

https://tass.ru/ekonomika/17596635 

24.04.2023

*Gatik Ship Management (Індія, Енергетика, нафта та газ) Статус за KSE – залишаються

Нафтоналивна компанія, яка активно бере участь у транспортуванні російської нафти, втратила стандартне страхування свого флоту після того, як порушила вимоги Групи семи щодо обмеження цін на транспортування національних барелів.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-04-20/tanker-company-moving-russia-oil-loses-insurance-as-g7-cap-bites 

*ORICA (Австралія, Метали та добувна промисловість) Статус за KSE – вийшли

ORICA ЗАВЕРШИЛА ПРОЦЕС ВИХОДУ З РОСІЇ

https://www.orica.com/news-media/2022/orica-completes-exit-process-from-russia#.ZEZLrOxBz_R 

*Heineken ( Нідерланди, Алкоголь та тютюн) Статус за KSE – виходять

Нідерландська пивоварня Heineken попросила регулятори в РФ схвалити продаж свого бізнесу в Росії.

https://www.hospitalityireland.com/drinks/heineken-seeks-approval-for-sale-of-russian-business-197936 

*Binance (Китай, Фінанси та платежі) Статус за KSE – залишаються

Binance скасовує обмеження на російські облікові записи, оскільки країна використовує технології для обходу санкцій

https://beincrypto.com/binance-ends-russia-account-limits/ 

*Fortum (Фінляндія, Енергетика, нафта та газ) Статус за KSE – вичікують

Голова правління ВТБ Андрій Костін запропонував стати власником іноземних компаній

https://moscow0x1times.global.ssl.fastly.net/2023/04/24/zub-za-zub-glava-vtb-predlozhil-otobrat-sobstvennost-u-inostrannih-kompanii-a40956 

*HSBC (Велика Британія, Фінанси та платежі) Статус за KSE – виходять

Гонконгський банк HSBC відмовив компанії здійснити оплату за контрактом з іноземним партнером, посилаючись саме на рішення Ради національної безпеки і оборони (РНБО) України.

https://www.vedomosti.ru/finance/articles/2023/04/24/972176-hsbc-zametil-ukrainskie-sanktsii 

*Leroy Merlin (Франція, Товари широкого вжитку) Статус за KSE – виходять

Leroy Merlin виключив продаж своїх складів

https://www.rbc.ru/business/24/04/2023/64462f089a7947c74e9a4842 

*CMA CGM (Франція, Логістика і транспорт) Статус за KSE – виходять

CMA CGM продає російські активи

https://www.worldcargonews.com/news/cma-cgm-divests-russian-asset-71397 

*Uber (США, Онлайн Сервіси) Статус за KSE – вийшли

“Яндекс” купив частку Uber в групі компаній “Яндекс Таксі”

https://www.kommersant.ru/doc/5951573?from=top_main_1 

*Raiffeisen (Австрія, Фінанси та платежі) Статус за KSE – вичікують

Греф відмовляється від переговорів між Сбербанком і Raiffeisen про обмін активами

https://www.kommersant.ru/doc/5951365?tg 

*Chery Automobile (Китай, Автомобілебудування) Статус за KSE – залишаються

Китайський автовиробник Chery вивчає можливість локалізації виробництва в Росії. Компанія може запустити власне виробництво автомобілів в РФ або відкрити завод на умовах партнерства, заявив президент Chery International Чжан Гуйбінь.

https://www.kommersant.ru/doc/5942140?tg 

*Peninsula Petroleum (Ірландія, Енергетика, нафта та газ) Статус за KSE – залишаються

NACP включило Peninsula Petroleum до списку міжнародних спонсорів війни

https://nazk.gov.ua/uk/novyny/do-pereliku-mizhnarodnyh-sponsoriv-vijny-vneseno-peninsula-petroleum-limited-shho-zapravlyaye-ta-obslugovuye-tankery-z-rosijskoyu-naftoyu/ 

*Henkel (Німеччина, Хімічна промисловість) Статус за KSE – виходять

Henkel очікує чистих фінансових збитків від продажу російського бізнесу

https://ww.fashionnetwork.com/news/Henkel-expects-net-financial-loss-from-sale-of-russia-business,1509382.html 

22.04.2023

21.04.2023

*TBC Bank (Грузія, Фінанси та платежі) Статус за KSE – виходять

*Bank of Georgia (Грузія, Фінанси та платежі) Статус за KSE – виходять

Один з найбільших грузинських банків TBC Bank почав попереджати клієнтів про можливе закриття їхніх рахунків у разі виявлення операцій, пов’язаних з обходом санкцій Заходу проти РФ.

https://tass.ru/ekonomika/17573977 

https://www.forbes.ru/finansy/488102-odin-iz-krupnejsih-bankov-gruzii-predupredil-o-zakrytii-scetov-za-narusenie-sankcij 

*Duracell (США, Споживчі товари та одяг) Статус за KSE – виходять

Акціонери виробника батарей Duracell вирішили піти з російського ринку. Перед виходом з російського ринку компанія розпродає залишки товарів і розрахується з працівниками, пише Mash.

https://biz.censor.net/news/3413545/vyrobnyk_batareyiok_duracell_yide_z_rosiyi_zmi 

*International Investment Bank (IIB) (Угорщина, Фінанси та платежі) Статус за KSE – залишаються

Міжнародний інвестиційний банк (МІБ) у Будапешті, який потрапив під санкції США, закриває свою штаб-квартиру в Угорщині та залишає ЄС. “Банк почав перенесення штаб-квартири з Угорщини до Росії”, – йдеться в повідомленні.

https://www.eurointegration.com.ua/news/2023/04/19/7160140/ 

*Badminton World Federation (Малазія, Спорт) Статус за KSE – виходять

BWF продовжила заборону російським, білоруським спортсменам і офіційним особам брати участь у міжнародних змаганнях

https://www.news18.com/sports/bwf-extends-ban-on-russian-belarusian-athletes-and-officials-from-international-events-7600483.html 

*Marcegaglia (Італія, Метали та добувна промисловість) Статус за KSE – залишаються

Компанія Marcegaglia придбала підрозділ російського сталеливарного заводу «Северсталь» у Латвії

https://www.reuters.com/markets/deals/italys-marcegaglia-buys-severstals-latvian-operations-2023-04-21/ 

*Takeda (Японія, Фармацевтика та здоров’я) Статус за KSE – вичікують

Takeda розглядає можливість продажу російського заводу

https://www.thepharmaletter.com/article/takeda-considering-selling-its-russian-manufacturing-plant 

20.04.2023

*European Property Holdings (EPH) (Швейцарія, Готелі та нерухомість) Статус за KSE – вийшли

Інвестор у нерухомість EPH завершив вихід з російського портфеля

https://www.marketscreener.com/quote/stock/EPH-EUROPEAN-PROPERTY-HOL-104179/news/Real-Estate-Investor-EPH-Completes-Exit-from-Russian-Portfolio-43547748/

*Group-IB (Сінгапур, IT) Статус за KSE – вийшли

Group-IB покидає Росію, щоб зосередитися виключно на розширенні глобальної мережі Digital Crime Resistance
https://www.group-ib.com/media-center/press-releases/group-ib-exits-russia/ 

https://www.techinasia.com/sg-cybersecurity-firm-exits-russian-market

https://www.reuters.com/technology/cyber-firm-group-ib-finalises-russia-split-spur-global-ambitions-2023-04-20/ 

*Telko (Фінляндія,Хімічна промисловість) Статус за KSE – вийшли

Дочірня компанія Aspo Telko завершує продаж своїх російських операцій

https://www.marketscreener.com/quote/stock/ASPO-OYJ-1412432/news/Inside-information-Aspo-s-subsidiary-Telko-completes-the-sale-of-its-Russian-operations-43542403/ 

*Continental (Німеччина, Автомобілебудування) Статус за KSE – виходять

Німецький Continental планує продати S8 Capital свій шинний завод у російському місті Калуга

https://www.reuters.com/markets/deals/continental-plans-sell-russian-tyre-plant-s8-capital-faz-2023-04-19/ 

*CNH Industrial (Велика Британія, Автомобілебудування) Статус за KSE – виходять

Виробник сільськогосподарської та будівельної техніки CNH Industrial припинив свою діяльність у Росії та заявив, що продав свій бізнес у регіоні приблизно за 60 мільйонів доларів.

https://www.reuters.com/markets/deals/cnh-industrial-sells-russia-business-2023-04-19/ 

*IBM (США, IT) Статус за KSE – виходять

Російська «дочка» IBM завершила комерційну діяльність наприкінці 2022 року

https://www.akm.ru/news/rossiyskaya_dochka_ibm_zavershila_kommercheskuyu_deyatelnost_v_kontse_2022_goda/ 

*Xiaomi (Китай, Електроніка) Статус за KSE – залишаються

*Vivo (Китай, Електроніка) Статус за KSE – залишаються

Іноземні виробники телефонів почали передвстановлювати RuStore при доставці в РФ

https://www.kommersant.ru/doc/5941250?tg 

*Bank of Cyprus (Кипр,Фінанси та платежі) Статус за KSE – вичікують

Bank of Cyprus повідомив 4000 клієнтів, які мають російські паспорти і не є резидентами країн ЄС, про те, що їхні рахунки будуть закриті відповідно до політики прийому клієнтів і відповідного апетиту до ризику

https://www.rbc.ru/finances/20/04/2023/644132bb9a7947c1b20c34f8?from=from_main_7 

*Henkel (Німеччина, Хімічна промисловість) Статус за KSE – виходять

«Хенкель» припиняє свою діяльність у Росії

https://www.henkel.com/press-and-media/press-releases-and-kits/2023-04-20-henkel-divests-its-business-activities-in-russia-1819042 

*Volkswagen (Німеччина, Автомобілебудування) Статус за KSE – виходять

Уряд Росії схвалив продаж заводу Volkswagen у місті Калуга

https://www.reuters.com/article/ukraine-crisis-russia-volkswagen/russia-approves-volkswagen-factory-sale-vedomosti-cites-sources-idINL8N36N1PL 

19.04.2023

*UniCredit Bank (Італія, Фінанси та платежі) Статус за KSE – залишаються

UniCredit Bank збільшить мінімальну комісію за валютні перекази

https://frankmedia.ru/120700 

UniCredit Bank у червні закриє ще три відділення в регіонах

https://frankmedia.ru/120627?utm_source=tf 

*Shell (Велика Британія, Енергетика, нафта та газ) Статус за KSE – вийшли

Shell заявила, що покинула Росію назавжди, і списала свої російські активи як збитки

https://www.globalwitness.org/en/campaigns/stop-russian-oil/shells-looming-billion-dollar-blood-money-payday/ 

*UEFA (Швейцарія, Спорт) Статус за KSE – виходять

Росія каже, що переговори з УЄФА про відновлення йдуть важко

https://www.reuters.com/sports/soccer/russia-says-talks-with-uefa-about-reinstatement-are-tough-agencies-2023-04-18/ 

*JSW Steel (Індія, Метали та добувна промисловість) Статус за KSE – залишаються

Індійська JSW Steel планує продавати в Росію спецсталь

https://www.reuters.com/world/india/indias-jsw-steel-plans-sell-specialty-steel-russia-company-source-2023-04-19/ 

*Airbus (Бразилія, Авіабудування) Статус за KSE – вичікують

1 грудня 2022 року Airbus оголосила про намір відокремити ланцюг поставок від російського титану за «лічені місяці». Незрозуміло, скільки місяців має на увазі Airbus, але станом на кінець лютого (останні доступні дані) експорт тривав, як видно з наступного графіка.

https://squeezingputin.com/support.html

*Mercedes-Benz (Німеччина, Автомобілебудування) Статус за KSE – виходять

Дилерська група “Автодом” закрила угоду з придбання російських активів німецького автоконцерну Mercedes-Benz, в тому числі московського автозаводу.

https://www.interfax.ru/business/896618 

Mercedes включає опцію зворотного викупу як продаж російських активів після офіційного схвалення

https://www.reuters.com/markets/deals/mercedes-includes-buyback-option-russian-assets-sale-given-official-approval-2023-04-19/ 

*Candy (Італія, Електронікаs) Статус за KSE – залишаються

*Haier (Китай, Електроніка) Статус за KSE – залишаються

*Arçelik (Турція, Електроніка) Статус за KSE – залишаються

Італійський бренд Candy, що належить китайській Haier, призупинив роботу фабрики в Кірові на тлі падіння попиту і посилення конкуренції з боку більш дешевих китайських і російських брендів.

https://www.kommersant.ru/doc/5940511?tg 

*Tendam (Іспанія, Споживчі товари та одяг) Статус за KSE – виходять

Компанія, яка оголосила про відхід з Росії, передасть частину своїх торгових точок у країні білоруському франчайзі Fashion House.

https://www.kommersant.ru/doc/5940484?tg 

*Goldman Sachs (США, Фінанси та платежі) Статус за KSE – виходять

*Bank of America (США, Фінанси та платеж) Статус за KSE – виходять

Російські структури Goldman Sachs і Bank of America зафіксували збитки наприкінці 2022 року вперше щонайменше за п’ять років.

https://www.rbc.ru/finances/19/04/2023/643ea6549a79474545a9e757

*Dell (США, Електроніка) Статус за KSE – виходять

Російський офіс Dell оцінив свої витрати на розірвання контрактів у Росії в 3,4 млрд руб

https://www.tadviser.ru/a/261366 

*Intesa Sanpaolo (Італія, Фінанси та платежі) Статус за KSE – залишаються

Банк “Інтеза” припинив відкриття валютних рахунків новим приватним клієнтам у Росії.

https://www.forbes.ru/finansy/487875-bank-inteza-priostanovil-otkrytie-scetov-v-valute-castnym-klientam 

*Heineken (Нідерланди, Алкоголь та тютюн) Статус за KSE – виходять

Heineken знайшов покупця на російський підрозділ

https://profibeer.ru/beer/heineken-nashla-pokupatelya-dlya-rossijskogo-podrazdeleniya/?utm_source=yxnews&utm_medium=desktop 

https://www.reuters.com/markets/deals/heineken-seeks-approval-sale-russian-business-2023-04-19/ 

18.04.2023

*Indian Railways (Індія, Логістика і транспорт) Статус за KSE – залишаються

Індія підпише з російською компанією угоду на 6,5 мільярда доларів на 120 експресів Vande Bharat

https://thewire.in/government/india-to-sign-6-5-billion-deal-with-russian-firm-for-120-vande-bharat-express-trains

*SATO Corporation (Фінляндія, Готелі та нерухомість) Статус за KSE – вийшли

Корпорація SATO завершила продаж російського бізнесу

https://www.globenewswire.com/news-release/2023/04/17/2647765/0/en/SATO-Corporation-has-completed-its-Russian-business-divestment.html 

*Open Mineral Ltd (Об’єднані Арабські Емірати, Метали та добувна промисловість) Статус за KSE – залишаються

Open Mineral Ltd, зареєстрована в Абу-Дабі рік тому і повністю належить Open Mineral AG зі штаб-квартирою в Цузі (Швейцарія). Згідно з документами, на які посилається Financial Times, у період із серпня 2022 року до січня 2023 року ця компанія шістьма партіями імпортувала до Об’єднаних Арабських Еміратів (ОАЕ) російського золота на суму 44 мільйони доларів.

https://www.ft.com/content/6d51fd1e-07b4-4aa6-95b0-e1634816bf3d 

*Pernod Ricard (Франція, Алкоголь та тютюн) Статус за KSE – вичікують

ABSOLUT ПРИПИНЯЄ ЕКСПОРТ ДО РОСІЇ, НЕГАЙНО НАБУВАЄ ЧИННОСТІ

https://www.theabsolutcompany.com/absolut-ceases-exports-to-russia-effective-immediately/ 

*Latvijas Gaze (Латія, Енергетика, нафта та газ) Статус за KSE – вичікують

*Eesti Gaas (Естонія, Енергетика, нафта та газ) Статус за KSE – вичікують

LG оголосила пізно ввечері 14 квітня, що знайшла покупця на 100% акцій компанії Gaso. Цим покупцем є естонець Eesti Gaas.

https://bnn-news.com/russias-gazprom-receives-part-of-the-money-from-gasos-sale-244907 

*Aurubis AG (Німеччина, Метали та добувна промисловість) Статус за KSE – виходять

Aurubis AG, найбільший європейський завод і виробник міді, більше не купує червоний метал у Росії після того, як вона дозволила припинити дію контрактів на постачання

https://www.reuters.com/markets/commodities/aurubis-ceo-says-has-stopped-buying-copper-russia-2023-04-17/

*KFC (США, Громадське харчування) Статус за KSE – вийшли

*Yum Brands (США, Громадське харчування) Статус за KSE – вийшли

Yum! Brands завершила свій вихід з російського ринку, продавши свій бізнес KFC в Росії місцевому оператору Smart Service Ltd. на чолі з Костянтином Юрійовичем Котовим і Одрі Едуардовичем Осколковим.

https://www.yum.com/wps/portal/yumbrands/Yumbrands/news/press-releases/yum+brands+exit+from+russia+complete 

*EVN AG (Австрія, Енергетика, нафта і газ) Статус за KSE – вичікують

Наразі EVN веде переговори з потенційним покупцем двох теплоелектростанцій у Москві, які представляють останню діяльність групи EVN у Росії

https://www.evn.at/getattachment/8929f36a-1cc0-4ecd-be5c-f1403ef7b1f1/EVN-Full-Report-2021-22.pdf 

*Bank of China (Китай, Фінанси та платежі) Статус за KSE – залишаються

*ICBC (Китай, Фінанси та платежі) Статус за KSE – залишаються

*China Construction Bank (Китай, Фінанси та платежі) Статус за KSE – залишаються

*Agricultural Bank of China (Китай, Фінанси та платежі) Статус за KSE – залишаються

У Росії працюють чотири банки з китайським капіталом.

https://frankrg.com/120387 

*Bank of Cyprus (Кипр, Фінанси та платежі) Статус за KSE – вичікують

Клієнти Bank of Cyprus з російським громадянством почали отримувати повідомлення про закриття своїх рахунків.

https://www.bfm.ru/amp/news/523348 

*Stockmann (Фінляндія, Виробництво) Статус за KSE – вийшли

У 2015 році Stockmann погодилася продати свої російські підрозділи компанії Reviva Holdings, якій досі належить компанія. Зараз компанія має 12 представництв, переважно в Москві та Санкт-Петербурзі. Генеральний директор Stockmann Russia у 2023 році відкриває 16 нових магазинів по всій країні

https://www.intellinews.com/stockmann-russia-to-open-16-new-stores-nationwide-in-2023-ceo-reveals-275988/ 

*Binance (Китай, Фінанси та платежі) Статус за KSE – вичікують

Криптобіржа Binance зняла обмеження в 10 000 євро для рахунків росіян.

https://finclub.net/ua/news/binance-skasuvala-sanktsiini-limity-dlia-rosiian.html 

*International Basketball Federation (FIBA) (Швейцарія, Спорт) Статус за KSE – виходять

Відповідно до рекомендацій МОК щодо участі спортсменів з російським або білоруським паспортом у міжнародних змаганнях, опублікованих 28 березня, Виконком ФІБА вирішив не дозволити реєстрацію чоловічої збірної Росії на Олімпійських відбіркових турнірах ФІБА 2023 року.

https://www.fiba.basketball/news/road-to-paris-2024-still-open-for-40-teams-missing-out-on-world-cup-2023 

17.04.2023

*Microsoft (США, IT) Статус за KSE – вичікують

Microsoft припинила гарантійне обслуговування консолей Xbox в Росії

https://iz.ru/1495013/ivan-chernousov/konsolnyi-vystrel-microsoft-prekratila-chinit-pristavki-xbox-v-rossii 

*Toyota (Японія, Автомобілебудування) Статус за KSE – виходять

На колишньому заводі Toyota в Санкт-Петербурзі виробництво нової вантажівки «Алмаз-Антея» може початися вже в 2024 році.

https://www.kommersant.ru/doc/5939117 

*Baileys (Diageo) (Ірландія, Алкоголь та тютюн) Статус за KSE – виходять

Розлийте Космополітен по банках

https://www.kommersant.ru/doc/5939163?tg 

*MyGames (Нідерланди, Ігри) Статус за KSE – виходять

Astrum і My.Games домовилися про розподіл гри

https://www.kommersant.ru/doc/5939161?tg 

*State Bank of India (SBI) (Індія, Фінанси та платежі) Статус за KSE – залишаються

Державний банк Індії та Bank of Baroda повідомили нафтопереробникам, що не будуть обробляти платежі за нафту, куплену понад ліміт

https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-04-13/russian-oil-to-india-may-be-hit-by-opec-drive-for-higher-prices?leadSource=uverify%20wall 

*Volkswagen (Німеччина, Автомобілебудування) Статус за KSE – виходять

*Skoda (Чехія, Автомобілебудування) Статус за KSE – вичікують

Арбітражний суд Нижегородської області скасував арешт часток Volkswagen і Skoda в ТОВ “Фольксваген Груп Рус”.

https://www.kommersant.ru/doc/5928545 

15.04.2023

*Norwegian Fencing Federation (NFF) (Норвегія, Спортt) Статус за KSE – виходять

Федерація фехтування Норвегії (NFF) постановила, що не буде відправляти своїх спортсменів на змагання, в яких беруть участь російські або білоруські спортсмени, і вилучила Кубок Осло з міжнародної програми.

https://www.insidethegames.biz/articles/1135949/norwegian-fencing-federation-rus-blr 

*H&M (Hennes and Mauritz) (Швеція, Споживчі товари та одяг) Статус за KSE – виходять

*Inditex (Іспанія, Споживчі товари та одяг) Статус за KSE – виходять

*IKEA (Швеція, Споживчі товари та одяг) Статус за KSE – виходять

Бренди, які пішли з Росії, втратили пару мільярдів

https://www.kommersant.ru/doc/5915073 

*Quzhou Nova (Китай, Метали та видобування) Статус за KSE – залишаються

Китайська фірма імпортувала мідь з контрольованої Росією частини України

https://www.reuters.com/markets/commodities/chinese-firm-imported-copper-russian-controlled-part-ukraine-data-2023-04-14/ 

Нещодавно ми зробили багато значних покращень у нашому Телеграм-боті з покращенням інтерфейсу, додаванням загальної статистики та відображенням останніх статусів KSE компаній , взятих із публічної бази даних KSE.

На початку квітня KSE Institute також опублікував свою методологію під назвою “Як визначити іноземний бізнес у Росії та які ключові питання виникають при створенні та веденні повного списку найбільших іноземних компаній у Росії”, скачати її повний текст можна за наступними посиланнями:

https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=4407284

How_to_Identify_Foreign_Business_in_Russia

¹ – KSE status “leave” або “виходять” – Компанії, які опублікували на офіційному сайті компанії (або їхній реліз з’явився в іноземному виданні як FT, NYT тощо) що повністю завершують роботу в Росії або компанії, що офіційно повідомили що вони тимчасово скорочують операції в РФ
– KSE status “wait” або “вичікують” – Компанії, які опублікували на офіційному сайті компанії (або їхній реліз з’явився в іноземному виданні як FT, NYT тощо) що вони скорочують лише частину бізнес операцій, продовжуючи роботу по іншим операціям або компанії, які повідомили що відкладають майбутні інвестиції/розробки/маркетинг, при цьому продовжують свою основну діяльність
– KSE status “stay” або “залишаються” – Компанії, що ігнорують вимоги до виходу/скорочення діяльності в Росії, також компанії, які офіційно заявили, що залишаються в Росії або новин по їх виходу не було знайдено
– KSE status “exited” або “вийшли” – Компанії, які продали свій бізнес/активи або свою частку бізнесу місцевому партнеру та залишили ринок

² Станом на 19/06/2022 ми оновили базу даних розширеною інформацією по ~+400 новим компаніям, а станом на 28/08/2022 ми оновили дані для ще 422 компаній даними по персоналу, доходу, капіталу та активам за 2021 рік. Також, ми почали додатково відстежувати, чи компанії просто заявляли чи дійсно здійснювали якісь дії щодо виходу з країни (наразі ми спостерігаємо дуже малу кількість таких компаній). Поки що ми знайшли інформацію лише про декілька компаній, які почали продавати свій бізнес в Росії.Навіть для більшості з них – це лише намір або вони тільки почали процес продажу. Все інше – переважно заяви чи якісь попередні кроки. Зібрана інформація вже доступна і систематизована у вигляді нового статусу KSE “вийшли”.

³ 24 липня 2022 року ми ввели новий статус «вийшли», який відображає дії компаній щодо завершення виходу з російського ринку. Статус ґрунтується на даних з ЕГРЮЛ Росії та додатковому аналізі, такому як оголошення компаній і публікації в ЗМІ про діяльність компанії. У той же час, діяльність компаній може бути складно відстежити, і їх можна пропустити в аналізі, особливо для компаній, які мало висвітлюються в ЗМІ. Закликаємо наших читачів повідомляти нам, якщо вони знайомі з діями компаній, які суперечать їхнім заявам про вихід, через форму зворотного зв’язку на сайті https://leave-russia.org/.

⁴ Слід зазначити, що нещодавно відкритий доступ до російського реєстру ЕГРЮЛ було засекречено, тому KSE Institute міг пропустити деякі виходи, але ми знайшли нове рішенням, яке дозволить нам отримувати належний доступ до реєстрів у майбутньому..

⁶ На сайті проекту https://leave-russia.org/ є розділ “Новини компаній“, слідкуйте за щоденними оновленнями прямо на сайті