fbpx

35-й випуск щотижневого дайджесту про вплив виходу іноземних компаній на економіку РФ

10 січня 2023

Підготовлено командою KSE Institute та членами Ради Директорів KSE за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”; 01-08.01.2023

На початку російського вторгнення в Україну KSE Institute запустив аналітичний проект, який отримав назву “Самосанкції” (або SelfSanctions), спрямований на збір даних про іноземні компанії, які працюють на російському ринку та обмежують або припиняють свою діяльність. Для підготовки бази даних ми використали ідеї та переліки компаній МЗС, Мінекономрозвитку та Мінцифри. База даних містить багато різноманітної інформації, ми збираємо щоденну статистику щодо зміни статусу іноземних компаній, що працюють/працювали на російському ринку та обмежують чи припиняють свою діяльність. Також ми створили Telegram-бот https://t.me/exit_ru_bot для відстеження/моніторингу новин про пріоритетні іноземні компанії (охоплення 1, 2, 3 або 7 днів моніторингу) і проводимо регулярний аналіз зміни курсів акцій і капіталізації материнських груп компаній, які мають або мали бізнес в Росії.

База KSE частково базується на даних з бази Yale’s School of Management сайтів epravda.com.ua, squeezingputin.com, leave-russia.org та інших відкритих джерелах. Дані верифікуються KSE і компаніям призначається додатковий статус KSE. Дані щодо акцій взяті з Google і Yahoo Finance. Водночас, база KSE є найбільш повною та вичерпною і містить на ~40% більше інформації, ніж більшість інших схожих за тематикою баз даних, оскільки вона також містить дані про кількість персоналу, доходи, капітал та інші фінансові показники, збирає останні оновлення та зміни у статусах, посилання на використані джерела, щоденні оновлення з telegram-бота тощо.

KSE Institute радий повідомити, що завершено процес об’єднання з проектом leave-russia.org, розробленим командою волонтерів.

Крім того, ми перебуваємо на етапі переговорів щодо партнерства з Rubargo. Rubargo — застосунок, що допомагає людям з усього світу бойкотувати бренди, що спонсорують війну росії проти України. Застосунок дозволяє перевірити, які компанії продовжують працювати в росії. Тільки перевірена інформація з посиланнями на джерела. А для швидкого та зручного пошуку є сканер штрих-кодів.

Завантажуйте застосунок та накладайте власні санкції: Apple App Store | Google Play.

ЗНІМОК З БАЗИ ДАНИХ KSE на 08.01.2023

Кількість компаній, які продовжують діяльність у Росії (Статус KSE «залишаються»¹) – 1 202 (-2 за тиждень)

Кількість компаній, які скоротили поточні операції та призупинили нові інвестиції (статус KSE «вичікують») – 491 (+1 за тиждень)

Кількість компаній, які згорнули російські операції (статус KSE «виходять») – 1 161 (-6 за тиждень)

Кількість компаній, які завершили вихід з РФ (статус KSE “вийшли”) – 158 (+11 за тиждень, +16 за місяць)

Станом на 08 січня ми ідентифікували близько 3 012 компаній, організацій і їх брендів з 86 країн та 56 галузей і їхню позицію щодо роботи на ринку РФ, близько 40% з них публічні. Для ~1 300 публічних груп компаній ми також ідентифікували (за можливості) їхній операційний бізнес в РФ (наявність контрольної частки в юридичній особі) та оновили дані за 2021 рік, що дало змогу підрахувати вартість інвестованого в країні капіталу (близько $177,3 млрд), локальну виручку (на загальну суму $294,9 млрд), локальні активи (на загальну суму $281,0 млрд), а також персонал (близько 1,391 млн осіб) і сплачені податки (близько $24,4 млрд). 1 652 іноземних компаній вже скоротили, призупинили або припинили свою діяльність в Росії. Також, ми додали інформацію про 158 компаній, які завершили продаж свого бізнесу в Росії на базі зібраної з офіційних реєстрів інформації (оновлення за грудень цього тижня дозволило нам ідентифікувати ще 16 компаній, які вийшли).

Як видно з таблиць нижче, станом на 08 січня компанії, які вже повністю вийшли з РФ, мали щонайменше 297,0 тис чол персоналу, $41,0 млрд річного доходу, $33,9 млрд капіталу та $36,0 млрд активів; компанії, які оголосили про повний вихід з Росії, мали 172,4 тис чол персоналу, $34,1 млрд річного доходу, $14,7 млрд капіталу та $16,6 млрд активів; компанії, які призупинили свою діяльність на російському ринку, мали 335,3 тис чол персоналу, річний дохід у розмірі $55,3 млрд, $28,9 млрд капіталу і $33,3 млрд активів.

Якщо з початку російського вторгнення в Україну відсоток компаній, які згортають операції в РФ, різко зростав до середини березня, то протягом останніх 4 місяців співвідношення тих, хто йде чи залишається, практично не змінюється, хоча ми все ще бачимо періодичне зростання частки тих компаній, які залишаються на ринку РФ. Тим не менше, близько 38,5% компаній вже заявили про вихід з ринку РФ, але 39,9% все ще залишаються присутніми в країні, 16,3% вичікують і лише 5,2% здійснили повний вихід³.

У той же час, з т.з. на економіку Росії, вплив лише 158 компаній, які повністю вийшли з країни, складно не дооцінити, оскільки в них працювало 21,3% персоналу, занятого в іноземних компаніях, а компаніям належало близько 12,8% активів, 19,1% капіталу інвестованого іноземними компаніями в країну, лише в минулому році вони генерували виручки на 41,0 млрд дол або 13,9% від всієї виручки і сплатили 3,2 млрд дол податків або 13,2% від загальної суми податків, сплачених компаніями, які спостерігалися. Дані по 1 300 ТОП компаній представлені в таблиці вище.

Більше інфографіки і аналітики у спеціальному розділі за посиланням https://leave-russia.org/uk/bi-analytics

ТИЖНЕВИЙ ФОКУС: На вихід з РФ. Підсумки грудня 2022 року

Особливу увагу в нашому проєкті ми приділяємо компаніям, які мають в Росії власні юридичні особи, сплачують податки, винаймають персонал, тощо. 

Таких близько 1,3 тис із виручкою більше 290 млрд дол США. І мінімум 158 з них вже продали місцеві компанії і покинули ринок РФ. 

В цьому дайджесті ми підібємо підсумки грудня 2022 року. 

Головними ньюсмейкерами грудня стали автомобільні корпорації. В кінці листопада Nissan продав свій завод в РФ, а 13-14 грудня асоційовані з Volkswagen компанії MAN Truck&Bus SE та Scania AB продали ТОВ “МАН Трак энд Бас РУС” та ТОВ “Скания – Русь на користь місцевих партнерів. До цього MAN і Scania займали 12% ринку комерційних автомобілів в РФ.

8 грудня угоду з продажу деяких активів закрила шведська група Volvo (вона продала ‘ТОВ “ВОЛЬВО ФИНАНС ВОСТОК”‘ , ТОВ “ВОЛЬВО КОМПОНЕНТИ” і інші). Одночасно, компанія Ferronordic, яка належить Volvo, продала ТОВ “Ферронордик машини”, яке займається промисловими і спецмашинами. У Volvo в РФ ще залишається пару юридичних осіб. Частково завершила вихід і японська Mazda Motor, яка в середині грудня закрила угоду з продажу російському партнеру своєї частки у спільному підприємстві “Мазда Соллерс Мануфекчурінг Рус” (МСМР) у Владивостоці. У Mazda ще залишається у власності ТОВ “МАЗДА МОТОР РУС”. 

Кількість продажів бізнесів іноземними компаніями в Росії

Крім виробників автомобілів синхронний вихід в грудні зробили декілька виробників упаковки та поліграфії. 

Так, Mayr-Melnhof Group повідомила про продаж російських підприємств MM Packaging, що їй належать, з випуску картонної упаковки — “ММ Поліграфоформлення Пекеджинг” і “ММ Поліграфоформлення Ротогравюр”. Покупцем стала інвестиційна компанія Granelle. Сума угоди, схваленої державними органами, становила 134 млн. євро.

Компанія Amcor оголосила про завершення продажу своїх трьох заводів у Росії російському інвестору HS Investments після отримання всіх необхідних регуляторних дозволів та грошових надходжень. Вартість компенсації без готівки та боргів становить 370 мільйонів євро.

В грудні завершили продаж активів ще пару представників західних бізнесів. Так, американський виробник будівельних матеріалів Owens Corning продав російські активи структурі ДК “Росатом” Umatex. Найбільший незалежний нафтотрейдер Vitol Group продав частку у ТОВ «Схід Ойл», яке реалізує один із найбільших проектів «Роснефти» на півночі Красноярського краю Росії. Також, ізраїльський військовий виробник Plasan продав російську дочку ТОВ “Оріон Композит”, яка займалася техпідтримкою, і т. д.

Наступний огляд угод за січень 2023 року чекайте через місяць. 

Що нового відбулось минулого тижня – ключові новини з щоденного моніторингу KSE

(оновлення щотижня)⁴

02.01.2023

*CMA CGM (Франція, Логістика і транспорт) Статус за KSE – виходять

CMA CGM обміняє свої 25% акцій російського логістичного парку Яніно та океанського терміналу Moby Dik на додаткові 25% акцій фінського оператора терміналів Multi Link Terminal.

https://lloydslist.maritimeintelligence.informa.com/LL1143450/CMA-Terminals-divests-jointly-owned-Russian-assets-in-a-share-swap-with-Global-Ports 

*Dentons (Міжнародна, Консалтинг і право) Статус за KSE – вичікують

Юридична фірма Dentons завершує офіційний вихід з Росії, але зберігає ділові зв’язки

https://www.reuters.com/legal/legalindustry/law-firm-dentons-completes-formal-russia-exit-keeps-legal-ties-2022-12-16/ 

*Unilever (Велика Британія, Товари широкого споживання та одяг) Статус за KSE – залишаються

BP (British Petroleum) (Велика Британія, Енергетика, нафта та газ) Статус за KSE – вичікують

HSBC (Велика Британія, Фінанси та платежі) Статус за KSE – вичікують

BP, Unilever, and HSBC не змогли правильно вийти з Росії.

https://www.cityam.com/bp-unilever-hsbc-have-failed-to-properly-exit-russia-new-report-warns/ 

*Vitol Group (Швейцарія, Енергетика, нафта та газ) Статус за KSE – виходять

Vitol сьогодні оголошує про відчуження своєї частки в ТОВ «Восток Ойл».

https://www.vitol.com/vitol-divests-interest-in-vostok/ 

*UEFA (Швейцарія, Спорт) Статус за KSE – виходять

Російський футбольний союз голосує за те, щоб залишитися в UEFA, незважаючи на триваючу заборону

https://www.themoscowtimes.com/2022/12/30/russian-football-union-votes-to-remain-in-uefa-despite-ongoing-ban-a79855 

*KFC (США, Громадське харчування Статус за KSE – виходять

Повідомляється, що колишні ресторани KFC у Росії переживають хаос, оскільки, згідно з джерелами, ребрендинг тягне за собою падіння доходів.

https://www.poultryworld.net/the-industrymarkets/market-trends-analysis-the-industrymarkets-2/kfc-chain-in-russia-is-going-through-turbulent-times 

*Alfa Laval (Швеція, Виробництво) Статус за KSE – залишаються

Alfa Laval намагається експортувати різноманітні товари до Росії після того, як вони вийшли на швенську територію.

https://www.dagensps.se/foretag/bolaget-vinner-i-ratten-far-exportera-till-ryssland/

03.01.2023

*Gaztransport & Technigaz (GTT) (Франція, Інженерія) Статус за KSE – виходять

Після поглибленого аналізу пакетів європейських санкцій № 8 і 9, які, зокрема, забороняють інжинірингові послуги з російськими компаніями, Група оголошує про припинення своєї діяльності в Росії.

https://gtt.fr/news/ukraine-russia-update-gtts-exposure 

*Euroins (EIG) (Болгарія, Страхування) Статус за KSE – виходять

Болгарська страхова група Euroins Insurance Group (EIG), яка входить до складу Eurohold Bulgaria, заявила, що погодилася продати свою дочірню компанію в Білорусі та 48,61% акцій російського бізнесу в рамках своєї стратегії зосередження лише на ключових ринках. з позитивною перспективою зростання.

https://seenews.com/news/bulgarias-euroins-insurance-group-to-exit-russia-belarus-810166 

*Linde (Німеччина, Хімічна промисловість) Статус за KSE – вичікують

Росія заморозила активи Linde на 488 мільйонів доларів

https://www.reuters.com/markets/europe/russia-freezes-linde-assets-worth-488-mln-2023-01-02/

04.01.2023

*AMCOR (Австралія, Товари широкого споживання та одяг) Статус за KSE – виходять

Amcor оголосила про завершення продажу своїх трьох заводів у Росії російському інвестору HS Investments після отримання всіх необхідних регуляторних дозволів і грошових надходжень, включаючи отримання кінцевих залишків готівки.

https://www.inkworldmagazine.com/contents/view_breaking-news/2023-01-03/amcor-sells-factories-in-russia/ 

*BP (British Petroleum) (Велика Британія, Енергетика, нафта та газ) Статус за KSE – вичікують

BP все ще в центрі уваги через незавершений вихід Росії

https://oilprice.com/Energy/Energy-General/BP-Still-In-Spotlight-Over-Incomplete-Russia-Exit.html

05.01.2023

*Tennis Australia (Австралія, Спорт) Статус за KSE – залишаються

Tennis Australia дотримується своєї позиції дозволити російським і білоруським гравцям змагатися на цьогорічному Australian Open, незважаючи на заклики заборонити їх.

https://wwos.nine.com.au/tennis/australian-open-russian-belarusian-ban-tennis-australia-response/240d8fae-52d5-48ac-9447-3c46dbaf38ef 

*MOLGroup (Угорщина, Енергетика, нафта та газ) Статус за KSE – залишаються

MOL продовжить поставки СПГ з Росії. 

https://lloydslist.maritimeintelligence.informa.com/LL1143477/MOL-to-continue-shipping-LNG-from-Russia

06.01.2023

*Grundfos (Данія, Інженерія) Статус за KSE – виходять

Grundfos остаточно виходить з Росії

https://cphpost.dk/?p=142046

*PwC (Велика Британія, Консалтинг та право) Статус за KSEвийшли
Колишній співробітник PwC на Кіпрі відкриває фірму для обслуговування клієнтів, пов’язаних з Росією.

https://www.consultancy.eu/news/8356/former-pwc-cyprus-staff-launch-firm-to-serve-russia-linked-clients

¹ – KSE status “leave” або “виходять” – Компанії, які опублікували на офіційному сайті компанії (або їхній реліз з’явився в іноземному виданні як FT, NYT тощо) що повністю завершують роботу в Росії або компанії, що офіційно повідомили що вони тимчасово скорочують операції в РФ
– KSE status “wait” або “вичікують” – Компанії, які опублікували на офіційному сайті компанії (або їхній реліз з’явився в іноземному виданні як FT, NYT тощо) що вони скорочують лише частину бізнес операцій, продовжуючи роботу по іншим операціям або компанії, які повідомили що відкладають майбутні інвестиції/розробки/маркетинг, при цьому продовжують свою основну діяльність
– KSE status “stay” або “залишаються” – Компанії, що ігнорують вимоги до виходу/скорочення діяльності в Росії, також компанії, які офіційно заявили, що залишаються в Росії або новин по їх виходу не було знайдено
– KSE status “exited” або “вийшли” – Компанії, які продали свій бізнес/активи або свою частку бізнесу місцевому партнеру та залишили ринок

² Станом на 19/06/2022 ми оновили базу даних розширеною інформацією по ~+400 новим компаніям, а станом на 28/08/2022 ми оновили дані для ще 422 компаній даними по персоналу, доходу, капіталу та активам за 2021 рік. Також, ми почали додатково відстежувати, чи компанії просто заявляли чи дійсно здійснювали якісь дії щодо виходу з країни (наразі ми спостерігаємо дуже малу кількість таких компаній). Поки що ми знайшли інформацію лише про декілька компаній, які почали продавати свій бізнес в Росії.Навіть для більшості з них – це лише намір або вони тільки почали процес продажу. Все інше – переважно заяви чи якісь попередні кроки. Зібрана інформація вже доступна і систематизована у вигляді нового статусу KSE “вийшли”.

³ 24 липня 2022 року ми ввели новий статус «вийшли», який відображає дії компаній щодо завершення виходу з російського ринку. Статус ґрунтується на даних з ЕГРЮЛ Росії та додатковому аналізі, такому як оголошення компаній і публікації в ЗМІ про діяльність компанії. У той же час, діяльність компаній може бути складно відстежити, і їх можна пропустити в аналізі, особливо для компаній, які мало висвітлюються в ЗМІ. Закликаємо наших читачів повідомляти нам, якщо вони знайомі з діями компаній, які суперечать їхнім заявам про вихід, через форму зворотного зв’язку на сайті https://leave-russia.org/.

Нещодавно, на сайт проекту https://leave-russia.org/ був доданий новий розділ “Новини компаній“, слідкуйте за щоденними оновленнями прямо на сайті