fbpx

25-й випуск щотижневого дайджесту про вплив виходу іноземних компаній на економіку РФ

31 жовтня 2022

Підготовлено командою KSE Institute та членами Ради Директорів KSE за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”; 24-31.10.2022

На початку російського вторгнення в Україну KSE Institute запустив аналітичний проект, який отримав назву “Самосанкції” (або SelfSanctions), спрямований на збір даних про іноземні компанії, які працюють на російському ринку та обмежують або припиняють свою діяльність. Для підготовки бази даних ми використали ідеї та переліки компаній МЗС, Мінекономрозвитку та Мінцифри. База даних містить багато різноманітної інформації, ми збираємо щоденну статистику щодо зміни статусу іноземних компаній, що працюють/працювали на російському ринку та обмежують чи припиняють свою діяльність. Також ми створили Telegram-бот https://t.me/exit_ru_bot для відстеження/моніторингу новин про пріоритетні іноземні компанії (охоплення 1, 2, 3 або 7 днів моніторингу) і проводимо регулярний аналіз зміни курсів акцій і капіталізації материнських груп компаній, які мають або мали бізнес в Росії.

База KSE частково базується на даних з бази Yale’s School of Management сайтів epravda.com.ua, squeezingputin.com, leave-russia.org та інших відкритих джерелах. Дані верифікуються KSE і компаніям призначається додатковий статус KSE. Дані щодо акцій взяті з Google і Yahoo Finance. Водночас, база KSE є найбільш повною та вичерпною і містить на ~40% більше інформації, ніж більшість інших схожих за тематикою баз даних, оскільки вона також містить дані про кількість персоналу, доходи, капітал та інші фінансові показники, збирає останні оновлення та зміни у статусах, посилання на використані джерела, щоденні оновлення з telegram-бота тощо.

KSE Institute радий повідомити, що завершено процес об’єднання з проектом leave-russia.org, розробленим командою волонтерів.

Крім того, ми перебуваємо на етапі переговорів щодо партнерства з Rubargo. Rubargo — застосунок, що допомагає людям з усього світу бойкотувати бренди, що спонсорують війну росії проти України. Застосунок дозволяє перевірити, які компанії продовжують працювати в росії. Тільки перевірена інформація з посиланнями на джерела. А для швидкого та зручного пошуку є сканер штрих-кодів.

Завантажуйте застосунок та накладайте власні санкції: Apple App Store | Google Play.

ЗНІМОК З БАЗИ ДАНИХ KSE на 31.10.2022

Кількість компаній, які продовжують діяльність у Росії (Статус KSE «залишаються»¹) – 1 189 (-3 за тиждень)

Кількість компаній, які скоротили поточні операції та призупинили нові інвестиції (статус KSE «вичікують») – 498 (+2 за тиждень)

Кількість компаній, які згорнули російські операції (статус KSE «виходять») – 1 139 (-1 за тиждень)

Кількість компаній, які завершили вихід з РФ (статус KSE “вийшли”) – 132 (+5 за тиждень)

Станом на 31 жовтня ми ідентифікували близько 2 958 компаній, організацій і їх брендів з 85 країн та 56 галузей і їхню позицію щодо роботи на ринку РФ, близько 40% з них публічні. Для ~1 300 публічних груп компаній ми також ідентифікували (за можливості) їхній операційний бізнес в РФ (наявність контрольної частки в юридичній особі) та оновили дані за 2021 рік, що дало змогу підрахувати вартість інвестованого в країні капіталу (близько 137,7 млрд дол США), локальну виручку (на загальну суму 294,2 млрд дол США), локальні активи (на загальну суму 211,3 млрд дол США), а також персонал (близько 1,276 млн осіб). 1 637 іноземних компаній вже скоротили, призупинили або припинили свою діяльність в Росії. Також, ми додали інформацію про 132 компаній, які завершили продаж свого бізнесу в Росії на базі зібраної з офіційних реєстрів інформації (оновлення за жовтень цього тижня дозволило нам ідентифікувати ще 5 компаній, які вийшли).

Як видно з таблиць нижче, станом на 31 жовтня компанії, які вже повністю вийшли з РФ, мали щонайменше 280,9 тис чол персоналу, $33,4 млрд річного доходу, $15,0 млрд капіталу та $32,0 млрд активів; компанії, які оголосили про повний вихід з Росії, мали 127,8 тис чол персоналу, $33,0 млрд річного доходу, $16,2 млрд капіталу та $17,8 млрд активів; компанії, які призупинили свою діяльність на російському ринку, мали 263,9 тис чол персоналу, річний дохід у розмірі $53,5 млрд, $28,6 млрд капіталу і $33,8 млрд активів.

Якщо з початку російського вторгнення в Україну відсоток компаній, які згортають операції в РФ, різко зростав до середини березня, то протягом останнього місяця співвідношення тих, хто йде чи залишається, практично не змінюється, хоча ми все ще бачимо періодичне зростання частки тих компаній, які залишаються на ринку РФ. Тим не менше, близько 38,5% компаній вже заявили про вихід з ринку РФ, але 40,2% все ще залишаються присутніми в країні, 16,8% вичікують і лише 4,5% здійснили повний вихід³.

У той же час, з т.з. на економіку Росії, вплив лише 132 компанії, які повністю вийшли з країни, складно не дооцінити, оскільки в них працювало майже 22,0% персоналу, занятого в іноземних компаніях, а компаніям належало близько 15,1% активів, 10,9% капіталу інвестованого іноземними компаніями в країну і лише в минулому році вони генерували виручки на 33,4 млрд дол або 11,4% від всієї виручки, дані по 1 300 ТОП компаній представлені в таблиці вище.

Більше інфографіки і аналітики у спеціальному розділі за посиланням https://leave-russia.org/uk/bi-analytics

ТИЖНЕВИЙ ФОКУС: Аналіз присутності британських компаній і їх позиції в Росії

Велика Британія вже довгий час є країною, яка найбільше залучена до міжнародних інвестиційних процесів у світі.

На протязі принаймні останніх двадцяти років найбільш стійкі інвестиційні позиції Велика Британія зберігає у США, Нідерландах, Люксембурзі, Франції, Ірландії, Бельгії, Іспанії, Австралії та Китаю. При цьому, Росія не входить до списку топ-країн щодо інвестиційної привабливості для Великої Британії, однак, на протязі останніх десяти років накопичені британські інвестиції в Росії посідали п’яте місце в самій Росії після Кіпру, Нідерландів, Німеччини та Віргінських островів⁴.

Довідково: в 2021 році частка прямих іноземних інвестицій (ПІІ) Великої Британії на російському ринку становила 1,7%. В 2020 році обсяг ПІІ з Великої Британії в Росію становив 11,2 млрд. англійських фунтів стерлінгів та обсяг прямих іноземних інвестицій з Росії у Великій Британії становив 681 млн. англійських фунтів стерлінгів⁵.

Багато впливових британських компаній зі списку індексу FTSE-100 здійснювали протягом багатьох років операції в Росії. До російсько-української війни, зокрема до 2022 року, у російсько-британській торговій палаті було зареєстровано близько 600 компаній⁶.

Згідно з дослідженням, проведеним нещодавно компанією YouControl⁷, загальна кількість російських комерційних компаній, засновниками яких є резиденти Великої Британії, сягає 2370 юридичних осіб (варто зауважити що більшість з них є відносно невеликими або мають не контрольну частку володіння). Зазначається також, що британські дочірні компанії в Росії часто слугують прикриттям для міжнародних фінансових потоків, що ведуть до російських власників. Так, HSBC Holdings, Unilever, GlaxoSmithKline, AstraZeneca, Linde, Legal & General Group та LyondellBasell Industries – компанії, що мають головний офіс у Британії та підтримують співпрацю з РФ. При цьому, як показало дослідження, найбільша частка британського капіталу в РФ представлена в будівництві, оптовій торгівлі, операціях з нерухомістю, транспорті і логістиці, а також в IT⁸.

Довідково: до 2022 року приблизно три чверті капіталу британських компаній у Росії було зосереджено у видобуванні мінеральної та енергетичної сировини⁹.

Дії Росії в Україні стали однією з найбільш актуальних зовнішньополітичних проблем для відносин між Великою Британією та Росією. В 2014 році Велика Британія разом із США та країнами ЄС підтримала введення санкцій проти Росії через розпочату нею війну в Україні. При цьому, активність економічного двостороннього співробітництва Великої Британії та Росії почала знижуватися.

В 2022 році з початком широкомасштабної військової агресії Росії проти України Велика Британія миттєво відреагувала на цю подію та підтримала Україну. Лондон разом з іншими західними союзниками здійснив фінансові обмеження по відношенню до Росії з метою покарання останньої за її військову ескалацію проти України, при цьому, такі обмеження мають застосування і до третіх країн, які допомагають Москві.

Вже на початку березня 2022 року екс-глава Мінфіну і теперішній Прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак заявив про неприпустимість нових британських інвестицій у Росію та повідомив про підтримку Британським Урядом британських компаній щодо припинення останніми бізнесу у Росії. При цьому, було зазначено про складність згорнути існуючі інвестиції, оскільки британським компаніям належать активи в Росії, в які були інвестовані десятки мільярдів англійських фунтів стерлінгів¹⁰.

В цьому контексті, Велика Британія запровадила нові фінансові санкції щодо фінансових установ Росії сприяючи вилучення останніх з міжнародної платіжної системи SWIFT. Також запроваджується експортна заборона на надання ІТ-консультацій, заборона ввозити до Росії готівкові англійські фунти стерлінгів, заборона на експорт майже 700 британських товарів до Росії, а, головне, поетапне припинення імпорту російської нафти до кінця року – позбавляючи уряд Путіна доступу до своїх прибуткових доходів від нафти¹¹

Так, після запровадження Великою Британією фінансових санкцій проти Росії¹², остання виявилася суттєво відрізаною від британської фінансової системи, що є дуже чутливо для Росії. При цьому, Росія втрачає британські технології та преференції в торгівлі на території Великої Британії.

Довідково: економіка Росії вже відчуває удар британських санкцій. Експорт товарів Великої Британії до Росії скоротився на 28,0% за останніх 12 місяців станом на серпень 2022 року порівняно з аналогічним періодом попереднього року. Імпорт британських товарів з Росії за цей же період зменшився на 22,4% відповідно¹³.

За даними, зібраними KSE Institute¹⁴, у 2021 році 248 швейцарських компаній забезпечили роботою щонайменше 71 150 людей, ці компанії отримали $21,6 млрд річного доходу, мали $7,6 млрд капіталу та $9,6 млрд активів.

15 компаній (6% з 248 спостережуваних компаній) вже повністю вийшли з Росії з продажем своїх часток, близько 41% співробітників вже залишили або незабаром залишать попереднє місце роботи у зв’язку з їх виходом.

Найбільш «залежними» від Росії за часткою виручки (більш ніж 10%) в цій країні є британські компанії в 4 галузях: Онлайн-сервіси, Заходи та освіта, Товари широкого вжитку, Споживчі товари та одяг.

Як реагують британські компанії?

З 248 компаній в базі KSE лише 27% британських компаній все ще залишаються в Росії, 10% чекають, дещо обмежуючи свою діяльність та 53% вже анонсували про свій вихід. Деякі британські компанії є одними з прикладів чистого виходу з російського ринку, тоді як інші кидають виклик вимогам виходу, незважаючи на тиск.

Повний вихід

15 британських компаній (або 6%), які входять до бази даних KSE, повністю залишили російський ринок і продали свої долі участі/акції (всі вони мають статус KSE «вийшли»¹⁷, юридично британських бенефіціарів і них більше немає):

Compass Group (Громадське харчування), Deloitte (Консалтинг і право), Eversheds Sutherland (Консалтинг і право), EY (Консалтинг і право), Hyve Group plc (Заходи та освіта), PwC (Консалтинг і право), Hays plc (Консалтинг і право), Arrival (Автомобілебудування), Kantar TNS (Аналітика), Nisa (Товари широкого вжитку).

WPP PLC (ЗМІ, Статус за KSE – вийшли) «WPP підтримує Україну та міжнародне співтовариство, засуджуючи російське вторгнення, яке спричинило гуманітарну кризу в серці Європи. Правління WPP прийшло до висновку, що триваюча присутність WPP в Росії не відповідатиме нашим цінностям як компанії, і тому ми припиняємо свою діяльність у країні», – йдеться в заяві компанії. WPP продав свій бізнес існуючому місцевому керівництву.

Shell (Енергетика, нафта та газ, Статус за KSE – вийшли) Shell plc – британська багатонаціональна нафтогазова компанія зі штаб-квартирою в Лондоні, Англія. Shell Overseas Investments B.V. і B.V. Dordtsche Petroleum Maatschappij, дочірні компанії Shell plc, завершили продаж ПАТ «ЛУКОЙЛ» ТОВ «Шелл Нефть», роздрібних станцій і бізнесу мастильних матеріалів Shell в Росії. Це відбулось після отримання всіх необхідних дозволів регуляторних органів. Угоду про продаж було оголошено 12 травня 2022 року. Усі люди, які зараз працюють у Shell Neft, загалом більше 350 осіб, залишаться на роботі в Shell Neft, яка зараз належить ЛУКОЙЛу.

Imperial Brands (Алкоголь і тютюн, Статус за KSE – вийшли) Imperial Brands оголошує про передачу свого російського бізнесу інвесторам із Росії. У 2021 фінансовому році на Росію та Україну припало приблизно 2 відсотки чистого доходу та 0,5 відсотка скоригованого операційного прибутку. У компанії було 1000 співробітників у Росії.

Inchcape (Автомобілебудування, Статус за KSE – вийшли) Inchcape займається виключно роздрібною торгівлею в Росії, і протягом 2021 року компанія ліквідувала свої підрозділи в Санкт-Петербурзі. Решта бізнесу принесла 750 мільйонів фунтів стерлінгів доходу в 2021 році або близько 10% продажів групи. За останні п’ять років він генерував приблизно 5% операційного прибутку групи або менше 3% до пандемії: «У світлі поточних обставин ми дійшли висновку, що володіння групою своїми бізнес-інтересами в Росії більше не є прийнятним», — йдеться в заяві компанії.

Marks & Spencer (Споживчі товари та одяг, Статус за KSE – вийшли) У березні британський роздрібний продавець продуктів харчування та одягу Marks & Spencer призупинив поставки російському бізнесу свого турецького франчайзі після вторгнення Росії в Україну. «Враховуючи гуманітарну кризу, що розгортається після вторгнення Росії в Україну, M&S призупинила поставки російському бізнесу нашої турецької франшизи», — повідомили в компанії.

Аналіз окремих галузей

Онлайн-сервіси

Gett (Статус за KSE – виходять) Згідно з рішенням глобального офісу Gett, 31 травня 2022 року технічна підтримка, розробка та обслуговування мобільного додатку Gett в Росії припиняється.

TransferGo Ltd (Статус за KSE – виходять) та Zepz (Статус за KSE – виходять) приєдналися до списку фінтех-компаній, які призупинили платіжні послуги в Росії у відповідь на вторгнення країни в Україну. TransferGo, який звернувся до LinkedIn, щоб оголосити про свою солідарність з Україною, заявив у березні, що негайно припинить виплати Росії.

OnlyFans (Статус за KSE – вичікують) «тимчасово призупинив» російські облікові записи та каже, що більше не може обслуговувати російських авторів.

Заходи та освіта

ACCA (Статус за KSE – виходять) У березні на веб-сайті компанії з’явилася заява: «Оскільки в Україні триває війна, АССА вжила низки заходів, включаючи збільшення підтримки наших українських членів і студентів і призупинення діяльності в Росії. Призупинення в Росії також поширюється на Білорусь і включає діяльність на ринку, включаючи здачу іспитів».

Universities UK (Статус за KSE – виходять) «Ми співпрацювали з урядом Великобританії щодо того, як розробити найбільш ефективні та цілеспрямовані дії проти режиму Путіна, а також визнати та підтримати рішення про припинення фінансування нових спільних проектів з Росією» – йдеться в повідомленні компанії.

Quacquarelli Symonds (QS) (Статус за KSE – вичікують) Нунціо Квакуареллі, засновник і генеральний директор QS, сказав у березні: «Поки що ми видалимо російські та білоруські записи в нових університетських рейтингах QS і припинимо рекламувати російські університети або Росію як напрямок навчання. Ми припиняємо будь-яку співпрацю з новими клієнтами в Росії і припиняємо активну взаємодію з поточними російськими клієнтами». Але 4 квітня QS опублікував нову версію заяви, яка все ще мала ту саму мову, але більше не включала заяву про редагування російських університетів.

Товари широкого вжитку

J Sainsbury (Статус за KSE – виходять) – найбільша мережа супермаркетів. У відповідь на вторгнення Росії в Україну британська група супермаркетів Sainsbury’s зняла з продажу всю продукцію, яка на 100% постачається з Росії.

Asda (Статус за KSE – виходять) Супермаркет підтвердив, що видаляє зі своїх магазинів і в Інтернеті продукти, які походять з Росії.

Alexander McQueen (Kering) (Статус за KSE – виходять) Через зростання занепокоєння щодо поточної ситуації в Європі Kering тимчасово закриває свої магазини в Росії для своїх приміщень, якими Група керує безпосередньо в країні.

Lush (Статус за KSE – виходять) Компанія призупинила поставки своєму російському ліцензіату та припинила онлайн-продажі в Росії. «Ми щодня спілкуємося з нашими російськими та українськими колегами по ходу подій. Наш російський і український бізнес є асоційованими компаніями, обидва на 65% належать російському громадянину, який за 20 років створив бізнес до 48 магазинів у Росії та 15 в Україні, де працює понад 600 співробітників, які поділяють цінності Lush щодо захисту навколишнього середовища та прав тварин соціальна справедливість і мир».

Mondi Group (Статус за KSE – вичікують) У травні компанія оголосила про припинення роботи, але в липні в ЗМІ з’явилася інформація¹⁸, що заводи продовжать роботу. Світовий лідер з виробництва упаковки та паперу Mondi (Великобританія) продовжує роботу в Росії. Там компанія володіє комплексним заводом з виробництва целюлози, пакувального паперу та високоякісного паперу АТ «Монді СЛПК» і трьома переробними підприємствами ТОВ «Монді Араміль», ТОВ «Монді Переяславль» і ТОВ «Монді Лебедянь». Окрім своїх потужностей, компанія має понад 5300 співробітників у Росії.

Споживчі товари та одяг

Mothercare (Статус за KSE – виходять) Компанія призупинила співпрацю з Росією, у тому числі призупинила відвантаження всієї продукції. Місцева партнерська мережа також призупинила роботу в близько 120 магазинах і онлайн. На частку Росії припадає приблизно 20-25% глобальних роздрібних продажів Mothercare, і раніше очікувалося, що вона щомісяця буде вносити близько 0,5 млн фунтів стерлінгів у прибуток Групи.

Reckitt Benckiser Group (Статус за KSE – виходять) Починає процес, спрямований на передачу права власності на свій російський бізнес. Компанія вирішила заморозити капіталовкладення, рекламу, спонсорство та просування в Росії.

Unilever (Статус за KSE – вичікують) Unilever володіє 8 великими російськими підприємствами, в тому числі маргариновим заводом в Москві, соусним заводом, фасовочним заводом для чаю і парфюмерно-косметичним заводом в Санкт-Петербурзі, харчовим комбінатом і заводом морозива в Тулі, а також фабриками морозива в Новосибірську та Омську. Компанія призупинила весь імпорт і експорт своєї продукції в Росію та з Росії, а також припинить усі витрати на ЗМІ та рекламу. Unilever більше не вкладатиме капітал у країну та не отримуватиме прибутку від своєї присутності в Росії. Unilever продовжить постачати жителям країни продукти харчування та засоби гігієни, виготовлені в Росії.

Agent Provocateur (Статус за KSE – залишаються) Британський бренд нижньої білизни Agent Provocateur залишає відкритими всі бутіки та інтернет-магазини в Росії, а це 13 бутиків у Москві, Санкт-Петербурзі, Ростові-на-Дону та Сочі.

Резюме

Після анексії Росією чотирьох областей України Велика Британія запровадила нові санкції проти Росії, заборонивши її громадянам і підприємствам купувати низку послуг у британських фірм. Нові санкції мають на меті ще більше завдати шкоди економіці Росії, перешкоджаючи доступу країни до ІТ-консультацій, бухгалтерських і комерційних юридичних послуг від британських фірм. При цьому варто зазначити, що Росія особливо цінує Велику Британію щодо аудиторських та комерційних юридичних послуг через позицію Лондона як одного з провідних світових центрів з надання професійних послуг¹⁹.

Враховуючи вищевикладене, варто зазначити, що незважаючи на геополітичну кризу у Європі, за даними ОЕСР²⁰, ВВП Великої Британії зросте на 3,6% у 2022 році, а державні інвестиції ослабнуть. При цьому, відчувається і певна вразливість британської економіки від вторгнення Росії в Україну через зростання цін на російські енергоносії та збою в ланцюжках її поставок.

Британські санкції вважаються корисним зовнішньополітичним інструментом для покарання агресора та можуть бути використані для примусової зміни поведінки Кремля по відношенню до України. Напружені пошуки засобів, які можуть стати порятунком для України від російської агресії свідчить про те, що Велика Британія є справжнім покровителем українського народу, його державності та суверенітету, а британські компанії показують одні з кращих показників виходу з Росії в порівнянні з іншими країнами.

Ви також можете внести свій внесок, поширивши статус компанії з закликом до виходу з Росії в соцмережах прямо з карток компаній на сайті https://leave-russia.org/.

Що нового відбулось минулого тижня – ключові новини з щоденного моніторингу KSE

(оновлення щотижня)²¹

24.10.2022

*Gas Engineering and Development Company (IGEDC) (Іран, Енергетика, нафта та газ) Статус за KSE – залишаються

Москва і Тегеран уклали угоду, згідно з якою Ісламська Республіка продасть Росії 40 газових турбін вітчизняного виробництва, заявив Реза Нушаді, генеральний директор Іранської газової інженерно-розробної компанії.

https://english.alahednews.com.lb/68161/391

*International Ski Federation (Швейцарія, Спорт) Статус за KSE – виходять

У березні FIS дискваліфікувала спортсменів з Росії та Білорусі до кінця сезону 2021-22, але тепер це призупинення продовжено на наступну кампанію.

https://www.reuters.com/lifestyle/sports/skiing-russian-belarusian-athletes-remain-banned-fis-events-next-season-2022-10-22/ 

*Huhtamaki (Фінляндія, FMCG) Статус за KSE – виходять

Фінська Huhtamaki отримує більший, ніж очікувалося, прибуток від вилучення з Росії

https://www.marketscreener.com/quote/stock/HUHTAMAKI-OYJ-1412465/news/Finland-s-Huhtamaki-books-bigger-than-expected-gain-from-Russia-divestment-42055397/

25.10.2022

*KFC (США, Громадське харчування) Статус за KSE – виходять

Власник KFC продає свою мережу в РФ – її можна назвати “Rostic’s”

https://www.epravda.com.ua/news/2022/10/25/693013/ 

*Texas Instruments (США, Електроніка)  Статус за KSE – залишаються

Американська компанія Texas Instruments, електроніку якої знайшли в російській зброї, не вийшла з російського ринку

https://news.yahoo.com/us-based-texas-instruments-whose-112212033.html 

*SAP (Німеччина, IT) Статус за KSE – вичікують

SAP відкладає вихід Росії, оскільки переговори про угоду провалюються, а працівники під загрозою

https://www.reuters.com/technology/exclusive-sap-delays-russia-exit-deal-talks-fail-workers-risk-2022-10-24/ 

*KIA Motors (Південна Корея, Автомобілебудування) Статус за KSE – залишаються

Kia бачить зростання волатильності в Росії через тривалу війну в Україні, і в найгіршому випадку може повністю закрити свій бізнес. 

https://europe.autonews.com/automakers/kia-latest-automaker-mull-exiting-russia

26.10.2022

*Halliburton (СШ, Енергетика, нафта та газ) Статус за KSEвийшли

Х’юстонський нафтосервісний гігант Halliburton опублікував чистий прибуток у 544 мільйони доларів США за третій квартал 2022 року — порівняно зі 109 мільйонами доларів роком раніше — завдяки зростанню активності в усьому секторі, вищим цінам на нафту та кращим показникам маржі.

https://www.upstreamonline.com/finance/halliburton-shrugs-off-russia-exit-with-profit-increase/2-1-1340934 

*Mercedes-Benz (Німеччина, Автомобілебудування) Статус за KSE – виходять

Mercedes-Benz йде з російського ринку, продає акції місцевому інвестору

https://www.reuters.com/business/autos-transportation/mercedes-benz-quit-russian-market-sell-shares-local-investor-2022-10-26/ 

*Inditex (Іспанія, Споживчі товари та одяг) Статус за KSE – виходять

Zara Parent продає російську нерухомість

https://www.reuters.com/business/retail-consumer/inditex-sells-russian-business-daher-group-2022-10-25/ 

https://wwd.com/fashion-news/fashion-scoops/wwd-zara-russia-stores-chanel-crash-gucci-mens-1235401062/

27.10.2022

*Ford Motor Company (США, Автомобілебудування) Статус за KSEвийшли

Ford офіційно покидає Росію. Продаж заводу фургонів відбувся через 8 місяців після атаки на Україну.

https://www.barrons.com/articles/ford-exits-russia-joint-venture-ukraine-51666797835

28.10.2022

*Nokian (Фінляндія, Автомобілебудування) Статус за KSE – виходять

Nokian укладає угоду про продаж шинного виробництва в Росії

https://www.tirebusiness.com/news/nokian-strikes-deal-sell-russia-tire-operations 

*JPMorgan Russian (Велика Британія, Фінанси та платежі) Статус за KSE – залишаються

У повідомленні Лондонської фондової біржі, опублікованому (27 жовтня, правління стверджує, що через «нездатність розпоряджатися цими цінними паперами в рамках поточних санкцій і обмежень, компанії також потрібна гнучкість у рамках її нових інвестиційних цілей і політики, щоб продовжувати тримати російські цінні папери».

https://quoteddata.com/2022/10/jpmorgan-russian-expand-remit/

https://quoteddata.com/2022/10/jpmorgan-russian-expand-remit/ 

*Total Energies (Франція, Енергетика, нафта та газ) Статус за KSE – залишаються 

TotalEnergies отримує 9,9 мільярдів доларів прибутку, оскільки записує нову російську плату

https://www.reuters.com/business/energy/totalenergies-made-99-billion-net-profits-third-quarter-2022-10-27/

29.10.2022

*Citi (Citigroup) (США, Фінанси та платежі) Статус за KSE – виходять

У п’ятницю Citigroup Inc повідомила, що її російський підрозділ погодився продати портфель кредитів фізичним особам комерційному банку «Уралсиб», оскільки головний кредитор США прагне вийти з країни та зменшити свій вплив на Росію.

https://www.reuters.com/business/finance/citi-sell-russian-personal-installment-loan-portfolio-uralsib-2022-10-28/

¹ – KSE status “leave” або “виходять” – Компанії, які опублікували на офіційному сайті компанії (або їхній реліз з’явився в іноземному виданні як FT, NYT тощо) що повністю завершують роботу в Росії або компанії, що офіційно повідомили що вони тимчасово скорочують операції в РФ
– KSE status “wait” або “вичікують” – Компанії, які опублікували на офіційному сайті компанії (або їхній реліз з’явився в іноземному виданні як FT, NYT тощо) що вони скорочують лише частину бізнес операцій, продовжуючи роботу по іншим операціям або компанії, які повідомили що відкладають майбутні інвестиції/розробки/маркетинг, при цьому продовжують свою основну діяльність
– KSE status “stay” або “залишаються” – Компанії, що ігнорують вимоги до виходу/скорочення діяльності в Росії, також компанії, які офіційно заявили, що залишаються в Росії або новин по їх виходу не було знайдено
– KSE status “exited” або “вийшли” – Компанії, які продали свій бізнес/активи або свою частку бізнесу місцевому партнеру та залишили ринок

² Станом на 19/06/2022 ми оновили базу даних розширеною інформацією по ~+400 новим компаніям, а станом на 28/08/2022 ми оновили дані для ще 422 компаній даними по персоналу, доходу, капіталу та активам за 2021 рік. Також, ми почали додатково відстежувати, чи компанії просто заявляли чи дійсно здійснювали якісь дії щодо виходу з країни (наразі ми спостерігаємо дуже малу кількість таких компаній). Поки що ми знайшли інформацію лише про декілька компаній, які почали продавати свій бізнес в Росії.Навіть для більшості з них – це лише намір або вони тільки почали процес продажу. Все інше – переважно заяви чи якісь попередні кроки. Зібрана інформація вже доступна і систематизована у вигляді нового статусу KSE “вийшли”.

³ 24 липня 2022 року ми ввели новий статус «вийшли», який відображає дії компаній щодо завершення виходу з російського ринку. Статус ґрунтується на даних з ЕГРЮЛ Росії та додатковому аналізі, такому як оголошення компаній і публікації в ЗМІ про діяльність компанії. У той же час, діяльність компаній може бути складно відстежити, і їх можна пропустити в аналізі, особливо для компаній, які мало висвітлюються в ЗМІ. Закликаємо наших читачів повідомляти нам, якщо вони знайомі з діями компаній, які суперечать їхнім заявам про вихід, через форму зворотного зв’язку на сайті https://leave-russia.org/.

¹⁷ Статус ґрунтується на даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб Росії (ЄГРЮЛ або ЕГРЮЛ) і додатковому аналізі, такому як повідомлення компаній і публікації в ЗМІ про діяльність компанії.

²¹ Нещодавно, на сайт проекту https://leave-russia.org/ був доданий новий розділ “Новини компаній“, слідкуйте за щоденними оновленнями прямо на сайті