fbpx

14-й випуск щотижневого дайджеста про вплив виходу іноземних компаній на економіку РФ

15 Серпня 2022

Підготовлено командою KSE Institute та членами Ради Директорів KSE за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”; 08-14.08.2022

На початку російського вторгнення в Україну KSE Institute запустив аналітичний проект, який отримав назву “Самосанкції” (або SelfSanctions), спрямований на збір даних про іноземні компанії, які працюють на російському ринку та обмежують або припиняють свою діяльність. Для підготовки бази даних ми використали ідеї та переліки компаній МЗС, Мінекономрозвитку та Мінцифри. База даних містить багато різноманітної інформації, ми збираємо щоденну статистику щодо зміни статусу іноземних компаній, що працюють/працювали на російському ринку та обмежують чи припиняють свою діяльність. Також ми створили Telegram-бот https://t.me/exit_ru_bot для відстеження/моніторингу новин про пріоритетні іноземні компанії (охоплення 1, 2, 3 або 7 днів моніторингу) і проводимо регулярний аналіз зміни курсів акцій і капіталізації материнських груп компаній, які мають або мали бізнес в Росії.

База KSE частково базується на даних з бази Yale’s School of Management сайтів epravda.com.ua, squeezingputin.com, leave-russia.org та інших відкритих джерелах. Дані верифікуються KSE і компаніям призначається додатковий статус KSE. Дані щодо акцій взяті з Google і Yahoo Finance. Водночас, база KSE є найбільш повною та вичерпною і містить на ~40% більше інформації, ніж більшість інших схожих за тематикою баз даних, оскільки вона також містить дані про кількість персоналу, доходи, капітал та інші фінансові показники, збирає останні оновлення та зміни у статусах, посилання на використані джерела, щоденні оновлення з telegram-бота тощо.

KSE Institute радий повідомити, що завершено процес об’єднання з проектом leave-russia.org, розробленим командою волонтерів.

ЗНІМОК З БАЗИ ДАНИХ KSE на 14.08.2022

Кількість компаній, які продовжують діяльність у Росії (Статус KSE «залишаються»¹) – 747 (-7 за тиждень)

Кількість компаній, які скоротили поточні операції та призупинили нові інвестиції (статус KSE «вичікують») – 477 (+4 за тиждень)

Кількість компаній, які згорнули російські операції (статус KSE «виходять») – 1 126 (+4 за тиждень)

Кількість компаній, які завершили вихід з РФ (статус KSE “вийшли”) – 46 (0 за тиждень)

Станом на 14 серпня ми ідентифікували близько 2 396 компаній, організацій і їх брендів з 78 країн та 56 галузей і їхню позицію щодо роботи на ринку РФ, близько половини з них публічні. Для ~800 публічних груп компаній ми також ідентифікували (за можливості) їхній операційний бізнес в РФ (наявність контрольної частки в юридичній особі) та оновили дані за 2021 рік, що дало змогу підрахувати вартість інвестованого в країні капіталу (близько 128,8 млрд дол США), локальну виручку (на загальну суму 262,6 млрд дол США), а також персонал (близько 1,049 млн осіб). 1 649 іноземних компаній вже скоротили, призупинили або припинили свою діяльність в Росії. Також, нещодавно ми додали до інформацію про компанії, які завершили продаж свого бізнесу в Росії на базі зібраної з офіційних реєстрів інформації.

Як видно з таблиць нижче, станом на 14 серпня компанії, які вже повністю вийшли з РФ, мали 192,6 тис чол персоналу, $18,9 млрд річного доходу та $7,7 млрд капіталу; компанії, які оголосили про повний вихід з Росії, мали 140,7 тис чол персоналу, $34,1 млрд річного доходу та $18,6 млрд капіталу; компанії, які призупинили свою діяльність на російському ринку, мали 158,8 тис чол персоналу, річний дохід у розмірі $63,1 млрд і $32,8 млрд капіталу.

Якщо з початку російського вторгнення в Україну відсоток компаній, які згортають операції в РФ, різко зростав до середини березня, то протягом останнього місяця співвідношення тих, хто йде чи залишається, практично не змінюється, хоча ми все ще бачимо періодичне зростання частки тих компаній, які залишаються на ринку РФ. Тим не менше, близько половини (47,0%) компаній вже заявили про вихід з ринку РФ, але 31,2% все ще залишаються присутніми в країні, 19,9% вичікують і лише 1,9% здійснили повний вихід³.

Дії компаній в секторальному розрізі і у розрізі країн (на підставі бази даних KSE, з не менше 20 компаній-представників на індустрію чи країну) наведені в графіках нижче.

Рішення іноземних компаній у розрізі країн та секторів:

Рішення ТОП іноземних компаній у розрізі локальної та глобальної виручки⁴:

ТИЖНЕВИЙ ФОКУС: ЯК ЧАСТО КОМПАНІЇ ЗМІНЮЮТЬ ПОЗИЦІЮ І В ЯКИЙ БІК?

Як часто іноземна компанія змінює свою позицію щодо роботи на ринку РФ або робить певні дії, які йдуть в розріз із її заявами?

Для відповіді на це питання ми використовуємо власний історичний датасет, який веде свій початок від 17 березня з щотижневим оновленням. Цей датасет починається із 748 статусами компаній, а станом на 12 серпня містить вже 2,4 тис записів.  Під зміною позиції ми мамо на увазі зміну одного із трьох статусів (stay, wait, leave) і не враховуємо недавній наш статус exited, який є по суті формалізованим продовженням статусу leave (також ми не враховуватимемо проміжні статуси, а тільки – початковий і поточний/кінцевий). 

Згідно з цих даних, 2066 компанії/сервіси не змінювали своєї позції, 326  – змінювали (див Граф 1.).

Серед найбільших світових компаній, хто змінив позицію, такі: ExxonMobil, Alphabet, Toyota та Microsoft. Всі вони мають напрям leave → wait. Його можна описати, як непорозуміння між суспільством і діями компанії (які з початку заявляли про рішучий розрив відносин з РФ, а потім виявилося, що вони продовжують підтримувати продукти, зберігати часткову активність і т. п.). Всього таких випадків 59. І хоча такий шлях притаманний найбільшим компаніям – він найменш популярний. 

Все ж таки найбільше випадків ми спостерігаємо на шляхах stay → wait (116), wait → leave (61), stay → leave (83). Тобто абсолютна більшість проходить позитивний шлях в єдино правильному напрямку – в бік виходу. 

Є окрема група компаній, які, попри свої попередні заяви, розвернулися на 180 градусів (leave або wait → stay). Це, наприклад, Air Serbia (відновила польоти), німецькі виробник агротехніки Claas (все ще працює в Росії; публічно не розголошується) та виробник шин Continental (1 серпня в Калузі відновив роботу завод з виробництва автомобільних шин Continental), Paribet⁵, японські Fujifilm (після паузи все ще працює і рекламує в Росії) та деякі інші.

Ви також можете внести свій внесок, поширивши статус компанії з закликом до виходу з Росії в соцмережах прямо з карток компаній на сайті https://leave-russia.org/.

Що нового відбулось минулого тижня – ключові новини з щоденного моніторингу KSE

(оновлення щотижня)⁶

08.08.2022

*Siemens Energy AG (Independent) (Німеччина, Енергетика, нафта, газ) Статус за KSE – вичікують

Втрати Siemens Energy збільшуються через вихід Росії

https://www.marketwatch.com/story/siemens-energy-3q-rev-eur7-28b-271659936745 

Німецький енергетичний холдинг Siemens Energy почав реструктуризацію своєї діяльності в Росії і має намір завершити вихід з активів в Росії в кінці поточного фінансового року. Але можна продовжити обслуговування обладнання для “Північного потоку-1”

https://www.epravda.com.ua/news/2022/08/8/690135/ 

*Ball Corporation (США, Аерокосмічні технології) Статус за KSE – виходить

Виробник алюмінієвих банок Ball оцінив збитки через вихід з РФ у 435 мільйонів доларів

https://www.epravda.com.ua/news/2022/08/7/690110/ 

https://www.prnewswire.com/news-releases/ball-announces-second-quarter-2022-results-and-rephasing-of-certain-growth-capital-projects-301599665.html

09.08.2022

*Saipem (Італія, Промислове обладнання)Статус за KSE – вичікують

Saipem веде переговори про припинення своїх проектів Arctic LNG 2 в Росії

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6962678697682202626

https://www.oedigital.com/news/498579-saipem-in-talks-to-end-its-arctic-lng-2-projects-in-russia

*Maire Tecnimont (Італія, Інженерія) Статус за KSE – вичікують

Італійський конгломерат Maire шукає газ із відходів, щоб скоротити залежність від Росії

https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-08-08/italy-s-maire-looks-to-gas-from-waste-to-cut-reliance-on-russia 

*Wizz Air (Угорщина, Авіаційний транспорт)  Статус за KSE – вичікують

WizzAir відновить рейси до Москви з жовтня

https://news.finance.ua/ua/wizzair-vidnovyt-reysy-do-moskvy-z-zhovtnya

10.08.2022

*Kährs (Швеція, Виробництво) Статус за KSE – вичікують

Kährs розпочав процес оцінки можливостей і умов для вилучення своєї діяльності в Росії.

https://www.lesprom.com/en/news/K%C3%A4hrs_evaluates_possible_divestment_of_its_operations_in_Russia_104130/ 

*Mazars (Франція, Консалтинг і право) Статус за KSE – виходить

припинити всю діяльність Mazars в Росії, дослідити варіанти виходу, не брати нових клієнтів з Росії

https://www.mazars.com/Home/About-us/News-publications-and-media/Latest-news/Update-on-our-position-in-Russia 

https://news.bloombergtax.com/financial-accounting/xtx-sues-mazars-for-refusing-to-work-for-russian-founder

11.08.2022

*Boreo (Фінляндія, Електроніка) Статус за KSE – виходить

Сьогодні Boreo продала свої 90% акцій у бізнесі дистрибуції електронних компонентів у Росії («YE Russia») компаніям, контрольованим паном Yrjö Pönni, нинішнім генеральним директором і 10% акціонером YE Russia («Покупець»).

https://www.boreo.com/publication/gnw-boreo-2495825-en   

*Tik Tok (Китай, Онлайн сервіси) Статус за KSE – виходить

Tiktok «тіньово просуває» заборонений російський контент користувачам

https://www.euronews.com/my-europe/2022/08/10/tiktok-is-still-promoting-banned-russian-content-to-users-says-report

12.08.2022

*Tchibo (Німеччина, Товари широкого вжитку) Status by KSE – вийшли

Tchibo пішов з російського бізнесу

https://www.epravda.com.ua/news/2022/08/12/690323/

https://www.kommersant.ru/doc/5504485

*Canadian Tire (Канада, Автомобілебудування) Статус за KSE – виходить

Helly Hansen (Норвегія, Споживчі товари та одяг ) Статус за KSE – виходить

Canadian Tire заявляє про вихід в офіційному оголошенні (Helly Hansen покинула Росію)

https://corp.canadiantire.ca/English/media/news-releases/press-release-details/2022/Canadian-Tire-Corporation-Reports-Second-Quarter-Results/default.aspx

13.08.2022

*EnBW (Німеччина, Енергетика, нафта та газ) Статус за KSE – вичікують

Немає нових енергетичних угод з путінською Росією, має два довгострокові російські газові контракти, отримує 561 мільйон доларів через скорочення російського газу

https://www.reuters.com/business/energy/germanys-enbw-takes-561-mln-hit-due-russian-gas-supply-cuts-2022-08-12/   

*Mondi Group (Велика Британія, Товари широкого вжитку) Статус за KSE – вичікують

У п’ятницю, 13.08.2022, Mondi погодилася продати свій найбільший завод у Росії інвестиційній компанії, що належить російському мільярдеру Віктору Харитоніну, за 1,6 мільярда доларів. Mondi також має три набагато менші заводи в Росії, які не є частиною угоди

https://www.reuters.com/markets/deals/packaging-firm-mondi-sell-russia-business-156-bln-2022-08-12/ 

*Coca-Cola HBC AG (Швейцарія, Товари широкого вжитку) Статус за KSE – вичікують

Припинено все виробництво та продаж брендів The Coca-Cola Company в Росії, компанія перейменована на Multon Partners, зосередиться на виробництві та продажу існуючих місцевих брендів; мають намір провести набагато меншу операцію в Росії

https://www.coca-colahellenic.com/en/media/news/corporate_news/2022/an-update-on-our-russian-operations

¹ – KSE status “leave” або “виходять” – Компанії, які опублікували на офіційному сайті компанії (або їхній реліз з’явився в іноземному виданні як FT, NYT тощо) що повністю завершують роботу в Росії або компанії, що офіційно повідомили що вони тимчасово скорочують операції в РФ
– KSE status “wait” або “вичікують” – Компанії, які опублікували на офіційному сайті компанії (або їхній реліз з’явився в іноземному виданні як FT, NYT тощо) що вони скорочують лише частину бізнес операцій, продовжуючи роботу по іншим операціям або компанії, які повідомили що відкладають майбутні інвестиції/розробки/маркетинг, при цьому продовжують свою основну діяльність
– KSE status “stay” або “залишаються” – Компанії, що ігнорують вимоги до виходу/скорочення діяльності в Росії, також компанії, які офіційно заявили, що залишаються в Росії або новин по їх виходу не було знайдено
– KSE status “exited” або “вийшли” – Компанії, які продали свій бізнес/активи або свою частку бізнесу місцевому партнеру та залишили ринок

² Станом на 19/06/2022 ми оновили базу даних розширеною інформацією по ~+400 новим компаніям, а станом на 07/08/2022 ми оновили дані для частини компаній по персоналу, доходу та капіталу за 2021 рік (і будемо продовжувати робити це далі по мірі обробки нових даних). Також ми почали додатково відстежувати, чи компанії просто заявляли чи дійсно здійснювали якісь дії щодо виходу з країни (наразі ми спостерігаємо дуже малу кількість таких компаній). Поки що ми знайшли інформацію лише про декілька компаній, які почали продавати свій бізнес в Росії.Навіть для більшості з них – це лише намір або вони тільки почали процес продажу. Все інше – переважно заяви чи якісь попередні кроки. Перша зібрана інформація вже доступна і систематизована у вигляді нового статусу KSE “вийшли”.

³ 24 липня 2022 року ми ввели новий статус «вийшли», який відображає дії компаній щодо завершення виходу з російського ринку. Статус ґрунтується на даних з ЄДРЮЛ Росії та додатковому аналізі, такому як оголошення компаній і публікації в ЗМІ про діяльність компанії. У той же час, діяльність компаній може бути складно відстежити, і їх можна пропустити в аналізі, особливо для компаній, які мало висвітлюються в ЗМІ. Закликаємо наших читачів повідомляти нам, якщо вони знайомі з діями компаній, які суперечать їхнім заявам про вихід, через форму зворотного зв’язку на сайті https://leave-russia.org/.

⁴ KSE Institute розпочав розробку нового модуля BI-аналітики з великою кількістю інформаційних дашбордів, перший вже доступний на сайті https://leave-russia.org/, слідкуйте за подальшими оновленнями

Виправлена інформація щодо українського букмекера Parimatch, який, як вважалось, продовжував свою діяльність в Росії під іншою назвою. Відповідно до інформації, наданою компанією 16/08/2022, франшиза і ПЗ, використовувались неправомірно. Статус компанії, відповідно, змінено з “Залишаються” на “Виходять”.

⁶ Нещодавно, на сайт проекту https://leave-russia.org/ був доданий новий розділ “Новини компаній“, слідкуйте за щоденними оновленнями прямо на сайті